EU musí při řešení migrace spolupracovat s Afrikou, shodli se politici | e15.cz

EU musí při řešení migrace spolupracovat s Afrikou, shodli se politici

Migranti ve francouzském Calais
Migranti ve francouzském Calais
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V maltské metropoli Vallettě dnes v podvečer začala schůzka lídrů EU a zemí Afriky k migraci. Hlavními tématy jsou nutnost boje s nelegální migrací či potřeba posílení možností legálně cestovat za prací. Zástupci evropských zemí při příchodu připomínali také otázku návratů těch, kdo v Evropě nedostanou azyl, někteří lídři afrických zemí zase upozorňovali, že Evropa by mohla více přispívat na rozvoj regionu. Obě strany se ale shodovaly, že situaci je možné zlepšit jen společně.

„Počet lidí v pohybu nebyl nikdy tak veliký. Afrika a Evropa čelí tlaku,“ uvedl předseda unijních summitů Donald Tusk po začátku jednání na Twitteru.

Podle Tuska je třeba dosáhnout společné africko-evropské dohody v pěti oblastech. Je nutné se zaměřit na příčiny migrace a nechat otevřené možnosti legálního přistěhovalectví, zároveň je třeba předcházet převáděčství a pašování lidí. Posledními dvěma body jsou návrat těch žadatelů o azyl, kteří na něj nemají nárok, a podpora uprchlíků v Africe a poskytování mezinárodní ochrany oprávněným žadatelům.

Zástupci afrických zemí i EU se ještě před začátkem schůzky shodli na tom, že je nutné postupovat společně. „Je to vzájemně provázané. My závisíme na nich, oni jsou závislí na nás. Jsme v tom společně,“ poznamenala před novináři při příchodu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Krizi lze prý překonat jen společně

„Krizi můžeme překonat jen společně,“ míní také prezident Nigeru Mahamadou Issoufou. Právě on ale také uvedl, že Evropa by mohla zvýšit svou finanční podporu směrem do Afriky. Podle egyptského ministra zahraničí Samího Šukrího musí ti, kdo mají větší schopnosti a možnosti převzít větší díl odpovědnosti.

Třístránkový návrh závěrečné deklarace, který má ČTK k dispozici, zdůrazňuje, že prvořadou prioritou musí být ochrana lidských životů, například na moři.

Evropané se snaží své africké partnery přesvědčit především k větší ochotě přijímat zpět ty občany svých zemí, kteří budou z Evropy vraceni na základě readmisních dohod. Preferovanou variantou jsou přitom dobrovolné návraty těchto lidí. To na Twitteru zdůraznil i Tusk.

Evropa a Afrika také zdůrazní odhodlání řešit problematiku migračních toků společně ve všech aspektech věci. Dokument několikrát připomíná potřebu ochrany lidských práv a společné odhodlání řešit výzvy, které mají na migraci vliv podporou demokracie, lidských práv, snahou snižovat chudobu a podporovat sociální a hospodářský rozvoj.

„Zvláštní pozornost budeme věnovat stabilitě a bezpečnosti, kterou nyní ohrožuje terorismus, obchod se zbraněmi a ozbrojené konflikty,“ stojí v návrhu závěrečné deklarace.

Mají vzniknout i nové možnosti legálního cestování

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu uvedla, že chystaný společný akční plán počítá s potíráním nelegální migrace, ale také s rozšířením legálních možností cestovat, včetně cest za prací. Evropa by podle ní měla pomoci africkým lídrům zajistit, aby především mladí lidé měli v jejich zemích „šanci“. Návrh závěrů tuto snahu popisuje slovy o tom, že „obnova naděje, především pro africkou mládež, musí být naším zásadním cílem“.

Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock při příchodu upozornil na potřebu potírání organizovaných skupin, které si z migrace udělaly výnosný byznys.

Evropská unie už rozhodla o zřízení nouzového svěřeneckého fondu pro Afriku. V něm vyčleněných 1,8 miliardy eur je určeno na řešení krizí v Africe a na podporu stability v oblasti.

Dvoudenního summitu, na který ve čtvrtek navazuje také mimořádné jednání lídrů EU, se účastní vedoucí představitelé více než 60 afrických a evropských zemí a zástupci relevantních mezinárodních organizací.

Zahraniční tisk: Migrace otřásá německou vládou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video