EU nechce jednat s Bernem o změnách v dohodě o volném pohybu osob | E15.cz

EU nechce jednat s Bernem o změnách v dohodě o volném pohybu osob

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: malias via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie nehodlá se Švýcarskem vyjednávat o změnách v dohodě o volném pohybu osob, které chce Bern prosadit kvůli výsledkům letošního referenda, v němž se občané vyslovili pro zavedení kvót pro přistěhovalce. V dopise o tom švýcarského prezidenta informovala unijní šéfka diplomacie Catherine Ashtonová, napsala dnes agentura Reuters.

Dohoda o volném pohybu osob mezi Švýcarskem a Evropskou unií začala platit v roce 2002 a znamenala, že jak Švýcaři, tak lidé z EU mohou volně překračovat hranice. Letos v únoru ale Švýcaři těsnou většinou podpořili omezení přistěhovalectví, které navrhli tamní nacionalisté, a chtěli proto dohodu s unií změnit. Na to ale osmadvacítka nepřistoupila.

Švýcarsko v červnu představilo koncept, podle něhož mají být od roku 2017 zavedeny kvóty pro vydávání povolení k pobytu delšímu než čtyři měsíce. Bern tvrdí, že pro občany z EU budou platit mírnější pravidla, než pro ostatní cizince, což prý má zmírnit odvetná opatření ze strany Bruselu či sousedních zemí, jako jsou Německo a Francie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.