Euro se po řeckých volbách propadlo na jedenáctileté minimum | E15.cz

Euro se po řeckých volbách propadlo na jedenáctileté minimum

Euro se po řeckých volbách propadlo na jedenáctileté minimum
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Dennis Skley via Flickr

ČTK

V pondělí ráno se euro vůči americkému dolaru propadlo na nové jedenáctileté minimum pod 1,11 USD. Reaguje tak na vítězství levicové strany Syriza v nedělních předčasných parlamentních volbách v Řecku. Strana se staví proti dalším úsporným krokům v zemi, což by mohlo vést k rozkolu mezi Aténami a mezinárodními věřiteli. Experti očekávají, že euro by během dne mohlo dál padat.

Jednotná evropská měna se v dnešním asijském obchodování vůči americkému dolaru propadla až na 1,1098 USD, což je nejnižší úroveň od září 2003. Později ztráty stáhla a ustálila se na 1,1180 USD. Stabilizaci kurzu napomohly prognózy, že Syriza nezískala absolutní většinu v 300členném parlamentu a nejspíš bude muset hledat koaliční spojence.

Šéf Syrizy Alexis Tsipras ale zřejmě i tak stane v čele prvního kabinetu ve státech eurozóny, který by se mohl dostat do sporu s evropskými věřiteli kvůli úsporným opatřením.

Euro vůči japonskému jenu kleslo až na 130,16 JPY, kde se kurz pohyboval naposledy před půldruhým rokem. K britské libře klesla jednotná evropská měna až na sedmileté minimum 0,7406 GBP.

Pozorovatelé očekávají, že výprodej eura by mohl pokračovat, pokud bude Syriza nadále vystupovat neústupně ve vztahu k rozhovorům s trojicí mezinárodních věřitelů Řecka, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!