Evropa a USA už píší text obchodní dohody, chtějí ji uzavřít do konce roku | E15.cz

Evropa a USA už píší text obchodní dohody, chtějí ji uzavřít do konce roku

Přístav v americkém městě Savannah
Přístav v americkém městě Savannah
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: U.S. Army Corps of Engineers Savannah via Flickr
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Obchodní a investiční dohoda mezi Evropskou unií a USA (TTIP) bude hotová ještě letos, slibují vyjednávači obou stran. Po dvanáctém vyjednávacím kole, které skončilo v pátek, se do léta odehrají ještě další dvě. „Do letní přestávky budeme mít konsolidované texty. Na podzim si necháme jenom ty nejobtížnější otázky,“ odhalil strtategii hlavní evropský vyjednávač Ignacio García Bercero.

Američané chtějí přelomovou dohodu dokončit ještě za vlády prezidenta Baracka Obamy. „Nebude to ale za cenu, že bychom měli jen povrchní smlouvu,“ ubezpečuje americký vyjednávač Dan Mullaney. Obama sám přijede v dubnu do Německa, kde bude o obchodní a investiční dohodě jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Teprve teď se unie a USA pouštějí do oblastí, které budí největší zájem veřejnosti.

Poprvé byla na stole ochrana investorů před zásahy států do jejich byznysu. Unie pod tlakem kritiků klasických arbitráží přišla s návrhem na zřízení stálého mezinárodního investičního soudu a odvolacího soudu. Klasické arbitráže by se měly stát minulostí. „Rozumíme evropským obavám. Teď se snažíme pochopit cíle, které evropský návrh sleduje,“ komentoval jednání Mullaney.

Tento týden si vyjednávači poprvé vymění návrhy, jak upravit pravidla pro přístup k veřejným zakázkám.

Jenže investiční soud se už dočkal silné kritiky ze samotné unie. Evropská asociace soudců zpochybňuje pravomoc EU takový systém zavést. Vlivná německá asociace soudců a žalobců investiční soud přímo odmítla. Soudci tak nahráli části evropských politiků a neziskovým organizacím, které tvrdí, že investoři žádný speciální nástroj pro svou ochranu nepotřebují. Podle nich stejnou funkci plní i národní soudy.

Tento týden si vyjednávači poprvé vymění textové návrhy, jak upravit pravidla pro přístup k veřejným zakázkám. Evropané si stěžují, že k veřejným tendrům v USA se kvůli preferenci amerických výrobců evropské firmy nemohou dostat.

Evropa zatím stále nemá jasno, jakou právní podobu nakonec dohoda bude mít. Evropská komise zatím razí názor, že ji nakonec bude muset schválit Evropský parlament a Rada Evropské unie. Francie však nyní zopakovala, že text musí projít i národními parlamenty. Komise slíbila, že do několika týdnů přijde s analýzou, která určí způsob schvalování.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.