Evropa na minutu ztichla kvůli pařížským útokům, vlajky vlají na půl žerdi | E15.cz

Evropa na minutu ztichla kvůli pařížským útokům, vlajky vlají na půl žerdi

Truchlící v Paříži
Truchlící v Paříži
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropa dnes v poledne minutou ticha uctila památku přinejmenším 129 obětí pátečních teroristických útoků v Paříži, při kterých dalších 350 utrpělo zranění. Francouzský prezident François Hollande a premiér Manuel Valls drželi minutu ticha na pařížské univerzitě Sorbonně, pietní uctění mrtvých přítomní završili potleskem. Na pařížském náměstí Republiky či u budovy parlamentu shromáždění lidé zazpívali francouzskou hymnu Marseillaisu, někteří lidé měli transparenty s nápisem Nevystrašíte nás.

K uctění mrtvých se připojila celá Evropa včetně České republiky. Například ve Švédsku, které v Paříži přišlo o zhruba 20letou občanku, se před francouzskou ambasádou ve Stockholmu sešlo několik desítek lidí. Policisté, kteří u budovy hlídkují, v poledne salutovali. Bulharská státní televize zase uvedla, že minutu ticha drželi například studenti francouzských škol v zemi či lidé shromáždění před francouzským velvyslanectvím.

Smuteční akty v Evropě se konaly především v metropolích. Odhadem stovky lidí přišly na londýnské Trafalgarské náměstí či k berlínské Braniborské bráně, vedle které má Francie své velvyslanectví. Minutu ticha drželi například zákonodárci britského parlamentu, na jehož budově byla stažena vlajka na půl žerdi. V Británii se pieta kvůli časovému posunu konala v 11:00 místního času, tedy v poledne středoevropského času.

Po celé Evropě dnes vlají unijní vlajky na půl žerdi, staženy byly i před bruselskou budovou Berlaymont, která je sídlem Evropské komise. Další pietní akty se konají u francouzských ambasád, kde jsou připraveny kondolenční knihy. Ta je k dispozici i na velvyslanectví v Praze. Lidé u francouzských ambasád již od víkendu kladou květiny a zapalují svíčky.

Ve francouzské metropoli v pátek neumírali jen Francouzi, podle dosavadních informací jsou mezi oběťmi lidé z více než desítky zemí, mimo jiné z USA, Tuniska, Švédska, Mexika, Španělska, Rumunska, Portugalska, Maroka, Chile, Británie, Belgie, Alžírska či Německa. Identita všech zabitých dosud nebyla potvrzena.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video