Evropa zuří kvůli špěhování. Jednání s USA o volném obchodu nabírají skluz | E15.cz

Evropa zuří kvůli špěhování. Jednání s USA o volném obchodu nabírají skluz

Americký prezident Barack Obama s německou kancléřkou Angelou Merkelovou
Americký prezident Barack Obama s německou kancléřkou Angelou Merkelovou
• 
ZDROJ: ctk/ap

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stále nové a nové špionážní aféry ohrožují jednání o zóně volného obchodu mezi Evropskou unií a USA. Původní časový rámec je už téměř nemožné dodržet. „Bude to těsné,“ tvrdí zdroje týdeníku Der Spiegel.

Dokumenty bývalého technika amerických zpravodajských služeb Edwarda Snowdena odstartovaly v Evropě vlnu protiamerických nálad. Po aféře s odposloucháváním mobilního telefonu německé kancléřky Angely Merkelové se ozývají z nejvyšších evropských míst hlasy, že jednání o obchodní dohodě by se měla pozastavit. V uplynulých dnech se k nim přidal například předseda evropského parlamentu Martin Schulz.

„Nejnovější o nařčeních ze špionáže jednání ochromuje,“ řekl Spiegelu vlivný americký lobbyista. Původně mělo vyjednávání skončit během dvou let, mimo jiné proto, že poté se americký prezident Barack Obama přiblíží konci svého druhého volebního období.

První zpoždění rozhovory nabraly už v říjnu, kdy se jednání nekonala kvůli platební neschopnosti americké administrativy. Další setkání vyjednavačů je naplánované až na prosinec. „Bude to těsné,“ prohlásil americký expert na obchod Bruce Stokes.

Evropský hněv, který vyjednávání narušuje, začínají brát vážně i v USA. „Prezident Barack Obama ve své poslední řeči o stavu národa označil obchodní dohodu za důležitý cíl. Tím si dal obrovský závazek, na který se spoléhá i americké hospodářství – dát to vše v sázku by bylo od evropské strany nedbalé. “ uvedl evropské šéf Americké obchodní komory Peter Chase.

Špionáž mezi státy je běžná, myslí si Stokes. „Pokud se ale odehrává před očima široké veřejnosti, nelze ji už urovnat tak snadno, jako dříve,“ řekl.

Špionáží americké vládní agentury NSA se minulý týden zabýval i summit evropských vůdců. Merkelová a francouzský prezident François Hollande chtějí ještě před koncem roku jednat s USA o nových pravidlech pro fungování tajných služeb. „Nedůvěra zatěžuje společnou spolupráci,“ poznamenala Merkelová. Podle dokumentů odhalených v uplynulém týdnu sledovala NSA na přelomu loňského a letošního roku asi 60 milionů španělských telefonních hovorů a odposlouchávala i italské politiky.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video