Evropská komise navrhuje zrušit víza pro Ukrajince | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Evropská komise navrhuje zrušit víza pro Ukrajince

Evropská komise navrhuje zrušit víza pro Ukrajince
Kyjevské letiště Boryspil
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Vladimir Yaitskiy via Wikipedia

ČTK

Evropská komise navrhla členským státům a Evropskému parlamentu zrušit ukrajinským občanům víza při vstupu do schengenského prostoru volného pohybu. Tento krok již dříve slíbil šéf EK. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos poznamenal, že o této záležitosti by se mohlo hovořit už ve čtvrtek v Lucemburku na jednání unijních ministrů vnitra. Odhadl, že záležitost by mohla být dotažena do konce „v řádu týdnů“.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí v Lucemburku řekl, že pokud země, které o bezvízový styk usilují, splní podmínky, měla by unie reagovat odpovídajícím způsobem. „Je třeba, aby se EU chovala férově a pokud něco slibovala, tak aby to dodržela,“ uvedl Zaorálek po jednání se svými evropskými kolegy.

Evropská komise předložila návrh na bezvízové cestování Ukrajinců do Evropské unie i přes odmítavý postoj Nizozemců v referendu vůči asociační dohodě s touto zemí.

Splněný slib

Šéf komise Jean-Claude Juncker v březnu ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi veřejně slíbil, že návrh na bezvízový styk, na Ukrajině tolik očekávaný, předloží v dubnu. Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede Evropská unie od roku 2008.

Jakmile bude návrh přijat, bez víz budou moci cestovat Ukrajinci vybavení cestovními pasy s biometrickými prvky, a to po dobu kratší 90 dnů, připomněla EK v komuniké. Bezvízový režim se bude uplatňovat ve všech členských státech EU, s výjimkou Irska a Británie, a také ve čtyřech státech přidružených k „schengenu“, což je Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. EK připomněla, že zrušení víz ještě nedává právo pracovat v EU.

List Ukrajinska pravda připomněl, že v západních médiích se dříve objevily informace z neoficiálních zdrojů, podle kterých by návrh EK mohl obsahovat i možnost pozastavit bezvízový styk v případu prudkého růstu migrace z Ukrajiny. Prý některé státy, včetně Německa a Francie, v případě zrušení víz Ukrajině, Turecku, Kosovu a Gruzii trvají na zvláštních podmínkách, které by se odlišovaly od dosavadní praxe.

Zásobárna pracovníků pro Česko?

Po březnovém ohlášení návrhu na zrušení víz český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Česko záměr vítá a bezvízový styk s Ukrajinou by pro republiku neměl znamenat rizika či problém.

Podle březnového vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR by to firmám mohlo usnadnit získání pracovníků, kteří jim chybějí. Za „rezervoár pracovních sil“ označil Ukrajinu, ale i některé další státy dnes prezident Miloš Zeman. Řekl, že migraci z Ukrajiny podporuje.

Ukrajinci tvoří nejpočetnější skupinu cizinců v Česku. Na konci ledna jich v zemi legálně žilo zhruba 106 200. Z nich 78 tisíc mohlo v ČR zůstat natrvalo. O rok dřív mělo povolení k trvalému pobytu 74 300 lidí z Ukrajiny, celkem jich v ČR žilo 104 400.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!