Experimentální vakcína proti horečce dengue vykázala 100procentní účinnost | E15.cz

Experimentální vakcína proti horečce dengue vykázala 100procentní účinnost

komár
komár
• 
ZDROJ: Muhammad Mahdi Karim, Wikimedia Commons

Marek Schwarzmann

Share on Facebook Messenger
Farmaceuti v National Institutes of Health vyvinuli vakcínu TV003 proti viru dengue, kterou ve spolupráci s lékaři z University of Vermont netradičně otestovali: 41 dobrovolníkům, jimž TV003 před půlrokem podali (polovina však dostala placebo), pod přísným dozorem vpíchli živý oslabený virus dengue (kmen, který způsobuje jen vznik vyrážky). U těch, kteří byli na placebu, se vyvinuly standardní příznaky infekce. Jednadvacítka očkovaných však vykázala kompletní imunitu.

„Tyto výsledky jsou jednoznačné a přesvědčivé,“ uvedla pro The Washingotn Post Beth Kirkpatricková, jedna z lékařů pracujících na testech. Výstupy byly dokonce natolik přesvědčivé, že brazilské úřady od 22. února povolily zahájení třetí fáze klinických testů vakcíny TV003 na široké populaci. Do programu je začleněno 17 tisíc brazilských dospělých, pubescentů i malých dětí. První výsledky této fáze testů by měly být známy někdy v roce 2018.

„Vím, že naše vakcína bude fungovat,“ tvrdí optimisticky vedoucí studie, doktorka Anna P. Durbinová z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Její sebedůvěra se zdá být odůvodněná. Ona stoprocentní účinnost je totiž jen jedním z pilířů, o které se opírá. Zásadní prý je samotná metoda, kterou lékaři pro otestování funkčnosti vakcíny zvolili, tedy vpíchnutí živého viru výše zmíněným jednadvaceti statečným.

Netradiční testování i šance proti viru zika

Stávající klinické testy vakcín v drtivé většině případů pokusným subjektům podávají pouze deaktivované viry, případně jejich mrtvé schránky, a následně pátrají po protilátkách v krvi jedince. Tento postup však v poslední takřka stovce let pátrání po vakcíně proti viru dengue nenesl ovoce, proto se tým rozhodl pro přímé infikování živým virem.

Lékařský tým také upozornil na fakt, že virus dengue pochází ze stejné rodiny jako nyní se rapidně šířící virus zika. Podle lékařů tak existuje šance, že by drobnou modifikací mohla vzniknout také vakcína i proti němu, případně by poznatky z této studie mohly urychlit vývoj takové vakcíny. Studie byla publikována v časopisu Science Translational Medicine.

Horečka dengue
Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry. Horečka dengue je také známá jako „horečka lámající kosti“ − může totiž působit lidem takovou bolest, že jim připadá, jako by se jim lámaly kosti.

K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. U některých lidí se horečka dengue může rozvinout do jedné ze dvou život ohrožujících forem. Existují čtyři odlišné typy viru dengue.

Jakmile se člověk nakazí jedním druhem viru, obvykle je pak chráněn před tímto typem po zbytek života. Ochranu před ostatními třemi druhy viru mu to však poskytne jen na krátkou dobu.

zdroj: Wikipedia

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.