Experti konečně vyšetřují u trosek MH-17, Luhansk je téměř zablokován | E15.cz

Experti konečně vyšetřují u trosek MH-17, Luhansk je téměř zablokován

Záchranář na místě letecké katastrofy malajsijského boeingu na východě Ukrajiny
Záchranář na místě letecké katastrofy malajsijského boeingu na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, pav

Share on Facebook Messenger
Více než dva týdny po zřícení malajsijského civilního letadla na východě Ukrajiny dnes mohli vyšetřovatelé konečně pracovat na místě pádu stroje. Bezmála osm desítek zahraničních expertů pátrá s pomocí speciálně vycvičených psů po pozůstatcích obětí katastrofy, která stála 298 lidských životů, sdělila dnes podle agentury DPA Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Pokračující boje mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými vzbouřenci stále zhoršují situaci v oblasti Doněcka a Luhanska. Podle starosty Luhanska se město nachází na pokraji humanitární katastrofy.

„Bude to dlouhý den. Intenzivní práce se soustřeďují na nalezení pozůstatku obětí,“ sdělila OBSE na svém účtu na Twitteru. Práci expertů podle jejího prvního prohlášení nekomplikují boje, které dosud bránily vyšetřovatelům v přístupu k troskám letadla u vesnice Hrabove. Později ale zástupce šéfa ukrajinské mise OBSE Alexander Hug řekl novinářům, že experti museli kvůli přibližující se dělostřelecké palbě odejít z určité části prohledávaného prostoru.

Experty vyslané většinou ze dvou nejhůře postižených zemí, Austrálie a Nizozemska, a inspektory OBSE přivezl na místo havárie konvoj 20 vojenských vozidel, upřesnil zpravodaj agentury AFP. Vyšetřovatelé v policejních uniformách podle něj shromažďují v prostoru trosek předměty a části těl pod dohledem ozbrojených rebelů. Podle mluvčího ukrajinské mise OBSE nalezli experti mimo jiné „důležité části“ trupu havarovaného boeingu, například ocas letadla.

Hledání je velmi složité, řekl šéf nizozemského týmu Pieter-Jaap Aalbersberg a upozornil, že potrvá „nejméně několik týdnů“.

Boje dále pokračují. Utečte do Ruska, vyzval Kyjev povstalce

Na východě Ukrajiny zároveň pokračují tvrdé boje. Armáda se snaží odříznout proruské rebely od pohraničních zón a v posledních týdnech se jí daří vytlačovat separatistické síly z okolí jejich hlavních bašt Luhanska a Doněcka. Podle armádního mluvčího dostaly ukrajinské síly v minulých 24 hodinách pod svou kontrolu dvě lokality východně a západně od Doněcka.

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej v pátek vyzval v televizi povstalce, aby „utekli do Ruska, dokud ještě tato možnost existuje“ a varoval, že „to dlouho nepotrvá“. Mohou tak ovšem učinit jen bez tanků, bez obrněných vozů a beze zbraní, zdůraznil.

Luhansk na pokraji katastrofy
Starosta Luhanska, v němž žilo před vypuknutím bojů 500 tisíc lidí, dnes varoval, že se město nachází se „na pokraji humanitární katastrofy“. V Luhansku nefunguje elektřina ani dodávky vody, není tam telefonní spojení, uvedl Sergej Kravčenko. Luhansk se podle jeho prohlášení „nachází v totální blokádě a izolaci,“ mnohadenní ostřelování zničilo velkou část jeho infrastruktury, včetně městské kliniky.
„To, co se dnes děje v Luhansku, se jen těžko dá nazvat protiteroristickou operací. Je to ve všem všudy opravdová válka,“ citovala DPA z prohlášení městské správy.

Aktuání situace na východě Ukrajiny

Na "vyčištění" oblasti jde 11 miliard hřiven

Kyjevská vláda chce pokračovat v boji v daném regionu, dokud nebudou oblasti kolem Doněcka a Luhanska „osvobozeny“. Prezident Petro Porošenko navýšil na podporu tohoto cíle rozpočet o 11 miliard hřiven (asi 19 miliard korun). Kromě finančního krytí pokračování „protiteroristické operace“ má být část peněz použita i na obnovu zničené infrastruktury. Parlament v Kyjevě před dvěma dny rovněž odsouhlasil válečnou daň na období do 1. ledna 2015 ve výši 1,5 procenta měsíčního příjmu a zvýšení dalších daní. Výrazně byly navíc dočasně sníženy výdaje na obce a poslanecké diety.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.