Experty na atomovou energii v Íránu přivítali radikálové | E15.cz

Experty na atomovou energii v Íránu přivítali radikálové

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(FOTOGALERIE) Do Teheránu dnes přiletěl šestičlenný tým odborníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který bude jednat o íránském jaderném programu. Západ Teherán dlouhodobě podezřívá ze snahy dosáhnout výroby nukleárních zbraní, a hlavním motivem cesty inspektorů je proto zvýšení tlaku na íránskou vládu, aby přistoupila na dialog na toto téma.

Delegaci, která bude pobývat v Íránu od neděle do úterý, vede šéf inspektorů Herman Nackaerts spolu s šéfem kabinetu generálního ředitele MAAE Rafaelem Grossim. Očekává se, že inspektoři požádají o přístup k jaderným zařízením a o setkání s činiteli, kteří by mohli vysvětlit rostoucí obavy ze snah Íránu vyrobit jadernou zbraň.

O tom, jaké obtíže experty čekají a jaké napětí vládne kolem íránského jaderného programu, svědčí jejich uvítání na letišti v Teheránu, kde na ně čekala desítka íránských radikálů, kteří s fotografiemi nedávno zavražděného íránského jaderného experta Mostafy Ahmadína Rošana. Bezpečnostní síly hosty rychle odvedly z letištní plochy, aby se předešlo konfrontacím.

Íránská agentura IRNA uvedla, že experti MAAE zřejmě navštíví přísně střežené podzemní středisko nedaleko posvátného města Kom, kde Írán zahájil obohacování uranu.

MAAE sleduje aktivity v íránském jaderném provozu osm let, ale nedokázala za tu dobu vyloučit vojenský charakter programu. Generální ředitel MAAE Jukija Amano řekl, že doufá, že Íránci budou tentokrát spolupracovat lépe než v minulosti. Agentura ve své zprávě loni v listopadu konstatovala, že Írán pracuje na jaderné zbrani, což Teherán popřel.

Mnohé země kvůli podezření z jaderného vyzbrojování uvalilo na Írán sankce. K sankčním opatřením se tento týden připojila i Evropská unie a vyhlásila embargo na dovoz íránské ropy do zemí EU. V reakci na to má íránský parlament už dnes hlasovat o zákonu zakazujícím vývoz této suroviny do Evropy. Pokud bude tento zákon dnes schválen, mohl by vývoz skončit už příští týden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video