Fico před druhým kolem prezidentských voleb sází na náboženskou kartu | E15.cz

Fico před druhým kolem prezidentských voleb sází na náboženskou kartu

Fico před druhým kolem prezidentských voleb sází na náboženskou kartu
Slovenský premiér Robert Fico
• 
ZDROJ: čtk

Tomáš Pergler

Na Slovensku se vyostřuje kampaň před druhým kolem přímých prezidentských voleb, které se uskuteční 29. března.

Vítěz prvního kola, premiér a předseda strany Směr-sociální demokracie Robert Fico se zaměřil na citlivé místo svého protikandidáta, podnikatele a filantropa Andreje Kisky. Na rychle svolané tiskové konferenci Fico opět zdůraznil Kiskovi údajné styky se scientologickou církví, jejíž působení je v některých zemích zakázáno.

„Napojení na scientologii je v některých zemích bezpečnostní riziko,“ prohlásil Fico. Zdůraznil, že Kiska vydal knihu ve vydavatelství Alert a zúčastnil se akcí, které organizovali příslušníci této sekty. Za vydavatelstvím i konferencemi stál podle premiéra Ladislav Pavlík, ředitel Vysoké školy Rona Hubbarda, zakladatele scientologie.

Kiska vzápětí Ficova obvinění odmítl. „Nejsem scientolog, tečka. Odmítám obludná obvinění premiéra ze spolupráce s jakoukoli sektou,“ zdůraznil před novináři. Prohlásil, že scientologické názory vlastně ani nezná. Za bezpečnostní riziko pro Slovensko označil naopak samotného Fica. Potvrdil také, že už na premiéra podal trestní oznámení pro pomluvu.

Sázka na konzervatismus

Z dnešního Ficova vystoupení vyplývá, že šéf Směru vsadil na tradiční konzervatismus části Slováků. Největší část křesťansky orientovaných voličů dala v prvním kole hlas opozičnímu poslanci Radoslavu Procházkovi, který skončil třetí. Nyní by tato skupina mohla rozhodnout volební finále. Přestože se Kiska snaží z obvinění ze spolupráce se scientology vymanit, téma ho zatím drží v komunikační defenzívě.

Fico, jehož Směr před dvěma lety získal spolehlivou nadpoloviční většinu v parlamentu, se už dříve se pokusil oslovit nábožensky založené voliče tím, že v propagačním videu hovořil o své katolické výchově. Média ho následně usvědčila z pokrytectví, když zveřejnila jeho prohlášení z doby před listopadem 1989, v němž se jednoznačně hlásí k ateismu. Ficovi také připomněla členství v komunistické straně nebo pozdější kariéru v nástupnické Straně demokratické levice.

První kolo přímé prezidentské volby vyhrál Fico se ziskem zhruba 28 procent hlasů. Průzkumy mu předvídaly mnohem vyšší náskok před soupeři. Kiska za Ficem zaostal jen o zhruba čtyři procentní body, což vzbudilo naděje, že by mohl mít v druhém kole velkou šanci na vítězství. Podnikatel z Popradu ale zatím nezískal jednoznačnou podporu všech opozičních parlamentních stran.

Mesežnikov: Fico ztratil důvěru lidí. Agresivní kampaň se voličům nelíbila

Zemanův Fico, Ficův Zeman

Autor: Tomáš Pergler
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!