Fico se v Havaně dohodl na splácení kubánského dluhu | E15.cz

Fico se v Havaně dohodl na splácení kubánského dluhu

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek v Havaně podepsal dohodu o vypořádání kubánského dluhu. "Slovensko se tak stalo první zemí ve střední Evropě, které se to podařilo," oznámil úřad slovenské vlády bez dalších podrobností o obsahu dohody.

Podle komuniké při Ficově setkání s kubánským vicepremiérem Ricardem Cabrisasem došlo i k podpisu dohod se slovenskými společnostmi SES Tlmače a Eximbanka o energetických projektech na Kubě „v celkové výši do 100 miliónů eur“ (asi 2,7 miliardy korun).

Miliardové částky ještě z dob Československa dluží Kuba i Česku, které se při dělení federace podělilo se Slovenskem o pohledávku a dluhy v poměru dvě ku jedné. Vůči Česku kubánský dluh dosahuje téměř sedmi miliard korun. Tato částka ale podle některých informací asi nezahrnuje pohledávky za vojenské dodávky v utajované výši.

Na Kubu dorazí i Češi

V sobotu má na Kubu odletět první česká podnikatelská mise v novodobé historii, která se připojí k oficiální návštěvě náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy. Česko se podle Tlapy chce s Havanou dohodnout na způsobu splácení kubánského dluhu. Jednou z možností je i kapitalizace dluhu, a to tak, že by se české firmy podílely na projektech na Kubě, čímž by se část dluhu odepsala.

Fica na Kubě provázejí ministři financí a zahraničí Peter Kažimír a Miroslav Lajčák, jakož i slovenští podnikatelé. Premiéra přijal kubánský prezident Raúl Castro, setkal se také s kardinálom Jaimem Lucasem Ortegou. Do vlasti se slovenská delegace vrací v sobotu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video