Fico: Selže-li ochrana Schengenu, začneme stavět ploty na hranicích | e15.cz

Fico: Selže-li ochrana Schengenu, začneme stavět ploty na hranicích

Migranti v Maďarsku
Migranti v Maďarsku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko je připraveno postavit bariéry na zelené hranici, pokud jeho sousedé selžou při ochraně vnější schengenské hranice, řekl premiér Robert Fico během cvičení bezpečnostních a záchranných složek, které bylo zaměřeno na ochranu slovensko-maďarské hranice. Případné zábrany by neměly zamezit vstupu běženců na Slovensko, ale nasměrovat je na vybraná místa s cílem podrobit migranty kontrole.

„Pokud selžou jiné způsoby ochrany slovenské hranice, tak může dojít i na fyzické zábrany. Migrační krizi lze zvládnout jen tehdy, když budeme důsledně chránit schengenskou hranici, nedovolíme nelegální migraci a budeme důsledně oddělovat ekonomické migranty od těch, kteří potřebují pomoc,“ uvedl Fico.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák dodal, že výstavba zábran by přicházela v úvahu až poté, co by v jiných státech selhala ochrana vnější schengenské hranice.

„Nemluvíme o plotu, ale o jistých naváděcích bariérách, které budou schopné odklonit migranty od nejrizikovějších míst. Bariéra znemožní volný přechod přes zelenou hranici a usměrní (migranty) tam, kde lze provést kompletní kontrolu,“ řekl Kaliňák.

Maďarsko, které v uplynulých měsících čelilo náporu migrantů, postavilo plot na hranici se Srbskem, která je rovněž vnější hranicí EU. Na výstavbu zábran na hranicích se sousedy je připraveno také Rakousko a Slovinsko.

Slovensko v současnosti zaznamenává pouze ojedinělé případy příchodu běženců

Slovensko dnes poblíž celé 655 kilometrů dlouhé hranice s Maďarskem zorganizovalo cvičení bezpečnostních složek na ochranu hranic před nelegální migrací. Do první akce svého druhu se zapojilo více než 300 vojáků, policistů a příslušníků hasičského a záchranného sboru s technikou.

Jejich úkolem bylo po vyhlášení simulovaného zásahu shromáždit se na 11 vybraných místech, vytvořit hlídky a pak zaujmout pozice na 126 kontrolních bodech. Součástí cvičení byla i ukázka zadržení migrantů, kteří nelegálně překročili hranici.

Výpomoc policistům od armády umožňují slovenské zákony. Nasazení vojáků pro potřeby policie musí ale nejprve schválit vláda.

Kaliňák uvedl, že po opatřeních Maďarska proti přílivu migrantů Slovensko v současnosti zaznamenává pouze ojedinělé případy příchodu běženců na Slovensko. Po dokončení plotu na maďarsko-srbské hranici a uzavření zelené hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem se proud migrantů přesunul do Slovinska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery