Ficovi zůstaly oči pro pláč, hodnotí volby slovenský tisk | E15.cz

Ficovi zůstaly oči pro pláč, hodnotí volby slovenský tisk

Robert Fico uznal svou porážku ještě před půlnocí
Robert Fico uznal svou porážku ještě před půlnocí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko si v sobotu zvolilo nového prezidenta, kterým se stane podnikatel a filantrop Andrej Kiska. "Premiérovi Robertu Ficovi zůstaly jen oči pro pláč. Andrej Kiska mu uštědřil drtivou porážku," napsal server pluska.sk o verdiktu voličů. List Sme okomentoval Ficovu prohru jako největší debakl v jeho politické kariéře a zlom, od kterého začíná premiérova hvězda klesat.

„Dobré ráno, Slovensko. Dobrou noc, Roberte Fico,“ píše server aktualne.sk. Podle jeho komentátora mohou mít mnozí pocit začátku velké změny, ale politické zemětřesení sobotní noci ještě nemusí znamenat nový začátek. „Slovensko čeká za pár týdnů nový prezident, ale starý premiér zřejmě zůstane. Oslabený, otřesený, ale stále se silnou podporou,“ konstatoval.

Fico má prý dvě možnosti: buď akceptuje porážku a po kosmetických změnách ve vládě si odkroutí zbývající dva roky do voleb, anebo si prohru vyloží jako výsledek referenda o své osobě, odstoupí a bude požadovat předčasné volby. Za pár měsíců by tak zemi mohlo čekat další důležité hlasování, a to s rozhádanou opozicí a Ficovou stranou Směr, která je stále dost silná, aby případné volby vyhrála a sestavovala vládu na další čtyři roky, odhaduje web aktualne.sk.

Kiskovo vítězství prý bylo jasné po prvním kole

„Prohrál na hlavu, prohrál o třídu, a to pořádně. Dostal takový výprask, že všichni experti, kteří věštili těsný výsledek, by měli vrátit diplomy,“ uvedl o Ficově prohře v komentáři deník Sme. Podle listu se bude výsledek sice dlouho analyzovat, ale nepřijde se prý na nic moudřejšího než to, že bylo pro premiérův tábor nemožné přečíslit Kiskovy rezervy v řadách neúspěšných kandidátů z prvního kola Radoslava Procházky a Milana Kňažka. „Druhé kolo bylo pro Fica ztracené v momentě sčítání výsledků prvního,“ dodal Sme s tím, že bylo i tak obdivuhodným výkonem, když premiér dokázal oproti prvnímu kolu mobilizovat ve svůj prospěch dalších 300 tisíc voličů.

„Postava nestraníka a politického amatéra se ukázala ideální v souboji se Smerem, který naopak vytáhl svého nejsilnějšího straníka a politika,“ napsal komentátor deníku Pravda o Kiskově vítězství. Podobný „nový politický okamžik“ se podle listu netýká jen Slovenska, ale i dalších evropských zemí, kde se tradiční politika velkých stran a ideologií stále více střetává s „antipolitickými postavami a hnutími“; příkladem může být i výsledek českých parlamentních voleb, upozornil autor.

Fico podle něj „nedokázal překročit stín vlastní strany“, zatímco do Kiskovy kandidatury si začali promítat vlastní postoje a ambice politici slovenské pravice. A někteří už začali mluvit o tom, že prezidentské volby byly vlastně referendum o vládě a o premiérovi.

„Pro způsob, jakým se své funkce opravdu zhostí, bude nejdůležitější Kiskova schopnost rozlišovat mezi tím, co říká o svém prezidentování on, a tím, co o něm říkají politici, kteří takového volebního výsledku jako on nedosáhli,“ uzavřela Pravda.

Menší zlo

Hospodárske noviny v komentáři označují Kisku za menší zlo než Fica. „Ještě stále nevíme, jak malým (zlem bude). A normálně přeci ani to nejmenší zlo zvlášť nepotěší,“ uvedl list. „Stále není jasné, zda je nový prezident konzervativní, nebo liberální, či je spíše doprava, doleva, na střed a zda se mu více líbí solidarita, nebo individuální odpovědnost a iniciativa. Možná v tom nemá jasno ani on sám,“ napsaly Hospodárske noviny.

Za lepší zprávu považují Hospodárske noviny fakt, že Kiska porazil Fica jeho vlastními zbraněmi - bezobsažnými řečmi. „To muselo bolet. Jenže Fico, na rozdíl od jiných neúspěšných kandidátů, neodchází na smetiště dějin, ale zůstává v čele vlády jedné strany,“ uzavřel list.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.