FIFA chce zpátky miliony dolarů, které jí USA zabavily kvůli korupci | E15.cz

FIFA chce zpátky miliony dolarů, které jí USA zabavily kvůli korupci

FIFA chce zpátky miliony dolarů, které jí USA zabavily kvůli korupci
FIFA, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Mezinárodní fotbalová federace FIFA žádá zpět desítky milionů dolarů z peněz, které americké úřady zabavily funkcionářům vyšetřovaným v korupční aféře. FIFA uvedla, že se v kauze cítí být obětí jednotlivců, kteří zklamali důvěru.

Od vypuknutí korupčního skandálu loni v květnu americké úřady obvinily 41 osob včetně vysokých představitelů FIFA Chucka Blazera, Jacka Warnera nebo Jeffreyho Webba a zkonfiskovaly přes 190 milionů dolarů. Mezinárodní fotbalová federace sepsala dvaadvacetistránkový dokument, ve kterém si činí nárok na část ze zabavených peněz.

Ty dolary byly určeny na výstavbu fotbalových hřišť, ne vil a bazénů.

„Tito lidé zneužili svých pozic a vážně a trvale poškodili FIFA, členské organizace a fotbalovou komunitu. Peníze, které si přivlastnili, byly určeny k vývoji a podpoře světového fotbalu,“ uvedl v prohlášení nový prezident FIFA Gianni Infantino, nástupce dlouholetého předsedy Seppa Blattera, který si odpykává zákaz působení ve fotbale za korupci.

Šéf světového fotbalu, který dříve zastával funkci generálního sekretáře evropského svazu UEFA, doplnil, že světová federace bude ve svém snažení trpělivá. „FIFA jako světový řídící fotbalový orgán chce tyto peníze zpět a je odhodlána je dostat bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat,“ prohlásil Infantino.

Deset milionů za pořadatelství MS

Podle agentury AP požaduje FIFA například 28,2 milionu dolarů za výplaty obviněných funkcionářů včetně bonusů, letenek a běžných výdajů. Dále 10 milionů dolarů, které prý posloužily jako úplatek při zvolení Jihoafrické republiky pořadatelem mistrovství světa v roce 2010. FIFA chce rovněž proplatit soudní výdaje od chvíle, kdy americké a švýcarské úřady kauzu vyšetřují, či náhradu škody za poškození vlastní reputace a ostatní úplatky či nezákonné provize.

„Ty dolary byly určeny na výstavbu fotbalových hřišť, ne vil a bazénů. Měly se za ně nakupovat fotbalové dresy, ne šperky a luxusní automobily. Byly určeny na vývoj mládeže a trenérů, a ne pro financování opulentního životního stylu funkcionářů,“ prohlásil Infantino.

Profil nového šéfa FIFA: Gianni Infantino je učenlivý žák

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud