Fin najel v Helsinkách do davu a zabil člověka. O teroristický útok nešlo, říká policie

Vůz, kterým řidič v Helsinkách zabil nejméně jednoho chodce.

Vůz, kterým řidič v Helsinkách zabil nejméně jednoho chodce. Zdroj: Reuters

V Helsinkách najel řidič do davu, jeden mrtvý a několik zraněných
V Helsinkách najel řidič do davu, jeden mrtvý a několik zraněných
Helsinki
Helsinki
Auto, kterým řidič pod vlivem najel v Helsinkách do lidí. Zabil nejméně jednoho člověka.
6
Fotogalerie

V centru finského hlavního města Helsinek najel dnes řidič do skupiny lidí. Na místě zemřel jeden člověk a další čtyři osoby utrpěly zranění. Příčina neštěstí zatím není známa, informovala agentura Reuters. Podle policie ale nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický čin.

Finská policie řidiče vozu na místě zadržela. V okamžiku neštěstí podle ní byl očividně pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky. Na twitteru policie uvedla, že byl řidič "ve zmateném stavu" a zatím nebyl schopen výslechu.

Podle finské veřejnoprávní televize Yle je řidičem "Fin ve věku kolem padesáti let". Policejní mluvčí Patrik Karlsson později uvedl, že v současnosti neexistují žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že šlo o teroristický čin.

Čtyři osoby s různými druhy zranění záchranáři převezli do nemocnice, informovala agentura Reuters.

K incidentu podle finských médií došlo na ulici Lönnrotikatu, necelých pět set metrů od helsinské katedrály, dominanty finské metropole. Někteří ze zraněných byli v době neštěstí na přechodu pro chodce, další na chodníku. Místo neštěstí policie uzavřela.

Neštěstí zpočátku vyvolalo obavy, že by mohlo jít o teroristický útok. Vůz si totiž v poslední době ke spáchání atentátu zvolili radikálové hned v několika zemích. V jihofrancouzském Nice zabil útočník loni v červenci pomocí nákladního vozu na promenádě 86 lidí. Stejným způsobem zavraždil loni v prosinci atentátník 12 lidí včetně jedné Češky v Berlíně. V dubnu spáchal pomocí nákladního vozu teroristický útok také islamista ve Stockholmu. Zabil tehdy pět osob. Autem zabíjeli útočníci také při třech letošních teroristických útocích v Londýně.