Finský prezident jde prolomit ledy. Míří za Putinem do Soči | E15.cz

Finský prezident jde prolomit ledy. Míří za Putinem do Soči

Sauli Niinistö
Sauli Niinistö
• 
ZDROJ: CC: CC-BY-SA-2.0/Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja/wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finský prezident Sauli Niinistö bude v pátek jednat v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na tiskové konferenci ve své rezidenci řekl, že nepřijíždí jako prostředník řešení ukrajinského konfliktu, ale připustil, že bude usilovat o otevření komunikačních kanálů. Finsko-ruský summit bude prvním Putinovým jednáním na ruské půdě s vysokými politikem Evropské unie od únorové olympiády v Soči.

„Nechci se vydávat za velkého mírového prostředníka. Potřebujeme otevřít komunikační cesty. To je malý krok vpřed,“ řekl Niinistö. Kreml v prohlášení ke schůzce uvedl, že od ní nelze očekávat průlomové rozhodnutí k Ukrajině.

Finsko patří v rámci EU k zemím nejvíc zasaženým ruskými sankcemi, jež jsou odvetou Moskvy za sankce evropské. Podle Kremlu bude schůzka zaměřená hlavně na bilaterální otázky, zejména pak obchodní. Niinistömův úřad zase uvádí, že se prezidenti zaměří na ukrajinskou krizi.

Severská země o setkání požádalo minulý týden, když Rusko vyhlásilo omezení dovozu potravin ze západních zemí. Pro Finsko je to velká ztráta, neboť Rusko je pro ně třetí největší dovozce především mléka a dalších mléčných výrobků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video