Fotbalové Euro se o rok odkládá | E15.cz

Fotbalové Euro se o rok odkládá. Jde o první posun v jeho šedesátileté historii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Fotbalové mistrovství Evropy se kvůli pandemii nového typu koronaviru letos v létě neodehraje. Evropská fotbalová unie UEFA po videokonferenci se zástupci všech 55 členských zemí odložila šampionát na příští rok. Turnaj se bude hrát ve stejném formátu a ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021.

UEFA zároveň do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou ze soutěží nechce unie rušit. Březnový reprezentační termín včetně play off podle Ligy národů o evropský šampionát odložila na červen.

UEFA vyzvala své členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, které byly kvůli opatřením proti nákaze přerušeny. Unie ustanovila pracovní skupinu, která bude hledat řešení, jak dokončit aktuální sezonu.

Evropský šampionát se měl letos konat od 12. června do 12. července a poprvé v historii ho mělo hostit 12 zemí. Poté, co v Evropě propukla pandemie nového typu koronaviru a řada vlád vyhlásila přísná opatření včetně omezení volného pohybu lidí, bylo prakticky jisté, že se turnaj v létě nebude moci odehrát.

Fotbalové Euro bylo odložen poprvé v historii, která se datuje od roku 1960. Mistrovství světa se naposledy podle plánu nehrálo v letech 1942 a 1946 kvůli druhé světové válce. Premiérově se velký turnaj uskuteční v lichém roce.

Odložení o rok podporovala i česká strana, kterou na videokonferenci zastupovali předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly.

„Fakt, že se Euro neodehraje tento rok, byl, myslím, už pár dnů více než jasný. Nyní šlo o to vybrat ze všech možných variant cestu, která bude dávat z aspektů zdravotních, sportovních a samozřejmě sekundárně i ekonomických největší smysl. Tou je za nás určitě přesunutí evropského šampionátu o rok,“ uvedl Malík v tiskové zprávě.

„Průběh videokonference byl v tomto směru poměrně klidný a věcný. Ačkoliv samozřejmě nevíme, jak se bude situace ohledně koronaviru dál přesně vyvíjet, přesunutí Eura 2020 bylo jedinou možností, jak zajistit dohrání domácích soutěží,“ řekl Pauly.

Česká republika se v základní skupině Eura utká s Chorvatskem, Anglií a jedním ze čtyř vítězů play off podle Ligy národů.

Kvůli koronaviru byly v Evropě v uplynulých dnech postupně přerušeny domácí soutěže. V české lize zbývá odehrát šest kol základní části a následná nadstavba.

Server The Athletic uvedl, že odložení Eura o rok bude UEFA stát asi 275 milionů liber (8,2 miliardy korun). Podle webu bude Evropská fotbalová unie tuto částku požadovat po jednotlivých ligových soutěžích a klubech jako kompenzaci.

Po dnešním jednání zůstává nejasné, jak se dohraje aktuální ročník Ligy mistrů a Evropské ligy, které se zastavily v průběhu osmifinále. Podle spekulací médií je ve hře i varianta Final Four pro semifinalisty. UEFA bude také hledat termíny pro utkání mládežnických reprezentací včetně jednadvacítky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video