Francie zavede novou daň pro nejbohatší občany | E15.cz

Francie zavede novou daň pro nejbohatší občany

François Fillon
François Fillon
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie zavede novou daň pro svoje nejbohatší občany, jejichž roční příjem překročí 250 tisíc eur (6,2 milionu Kč). Jak dnes oznámil francouzský premiér François Fillon, bude tato částka zdaněna nově dodatečnými třemi procenty. Na čtyři procenta pak stoupne u příjmu nad půl milionu eur. Do státní pokladny má toto opatření přinést kolem 380 milionů až 450 milionů eur (9,4 miliardy až 11,1 miliardy Kč).

Nová daň má být podle vládních představitelů pouze dočasná, a to v následujících dvou letech. Vzhledem k tomu, že jejím účelem je pomoci snížit rozpočtový deficit, měla by být zrušena hned, jak deficit klesne pod tři procenta hrubého domácího produktu.

O výši daně vedla vláda spory s poslanci, kterým se původně nelíbila vyšší daň pro příjmy nad půl milion eur. Usmířila je nicméně „dočasnost“ tohoto opatření. Na jaře a v létě příštího roku se ve Francii konají prezidentské a parlamentní volby, v nichž mají naději na úspěch zejména opoziční socialisté. U nich se příliš nepředpokládá, že by zdanění bohatých chtěli opět zmírňovat.

Francie novou daní následuje záměr amerického prezidenta Baracka Obamy, který chce zvýšit daně pro příjmy domácností přesahující milion dolarů ročně (přes 18 milionů Kč). Přitom americké domácnosti s příjmy přes 250 tisíc dolarů jsou v současnosti daněny přísněji.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video