Francouzi hledají zachránce pravice | E15.cz

Francouzi hledají zachránce pravice

François Fillon
François Fillon
• 
ZDROJ: ctk
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Ve Francii je v plném proudu bitva o šéfa volebními porážkami zdecimované pravice. Hlavní favority na post lídra Svazu pro lidové hnutí (UMP) jsou bývalý premiér François Fillon a současný generální tajemník strany a někdejší rozpočtový ministr Jean-François Copé.

Z nedávného průzkumu přitom vyplývá, že 53 procent příznivců partaje si přeje návrat Nicolase Sarkozyho a jeho kandidaturu v příštích prezidentských volbách. To je ale podle představitelů strany velmi nepravděpodobné.

Vzhledem k tomu, že francouzská levice nyní ovládá jak Elysejský palác, tak Senát i Národní shromáždění, čeká kandidáty těžký úkol. Mnoho lidí si nedokáže představit jiného zachránce UMP než Sarkozyho, o víkendu dokonce demonstrovali za jeho návrat. „Nicolas Sarkozy chybí nám i Francii,“ prohlásil na shromáždění několika tisíc lidí starosta města Nice Christian Estorsi.

Oba kandidáti tak na vlně současné „sarkostalgie“ musí pečlivě vážit slova a přesvědčovat straníky o tom, že dědictví exprezidenta zachovají. Expremiér si buduje image zkušeného a rozvážného státníka. Tvrdí přitom, že je pragmatičtější než Sarkozy.

Copé si naopak kvůli dravému, ambicióznímu stylu a pověsti arogantního jedince vysloužil přezdívku Sarkozilla. O jeho přístupu vypovídá i fakt, že má na pracovním stole figurky Napoleona a Zorra.

Podle sondy Ifop má zatím jasně navrch Fillon, jehož si v čele UMP přeje 48 procent tázaných. Copé má přesně poloviční podporu. Hlasování se ale mohou účastnit jen členové partaje a tajemník má podle mnohých názorů na stranický aparát větší vliv než Fillon.

O novém předsedovi se rozhodne 18. listopadu, hlasování se zúčastní i další uchazeči. Vítězství ve stranickém klání sice ještě automaticky neznamená kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2017, mnohé však naznačí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.