Francouzský pokus o osvobození rukojmí v Somálsku neuspěl

Zahraniční jednotky v Somálsku (ilustrační foto)

Zahraniční jednotky v Somálsku (ilustrační foto) Zdroj: CC BY 2.0: Expert Infantry

Při nezdařeném zásahu francouzského komanda v Somálsku, jehož cílem bylo osvobodit zajatého Francouze, byl dnes zabit jeden francouzský voják a 17 "teroristů". Další člen francouzského komanda byl zajat. Osud rukojmího, Denise Allexe, je nejasný. Francouzské ministerstvo obrany ale vychází z toho, že byl při akci zabit.

Věznitelé svého francouzského zajatce během zásahu zabili, řekl mluvčí ministerstva obrany generál Martin Klotz. Tuto domněnku potvrdil později na tiskové konferenci sám ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

„Členové komanda pronikli na místo, kde byl Allex zadržován a okamžitě narazili na tvrdý odpor. Všechno nasvědčuje tomu, že věznitelé Allexe, bohužel, zabili,“ citovala ministra Le Driana agentura Reuters.

Islámští radikálové citovaní agenturou AFP ale tuto informaci popřeli a prohlásili, že Francouz žije a bude „během dvou dnů souzen“. V prohlášení také tvrdí, že zajali jednoho francouzského vojáka, který byl při noční akci zraněn.

Ministr Le Drian zároveň sdělil, že při osvobozovací operaci v Somálsku byl zabit jeden člen komanda a druhý byl zajat. Dřívější zprávy hovořily o dvou údajně zabitých francouzských vojácích.

Francouzské ministerstvo obrany upřesnilo, že dějištěm operace byl tábor islámských radikálů z hnutí Šabáb na jihu Somálska. Speciální komando francouzské rozvědky DGSE se tam pokusilo osvobodit Denise Allexe, kterého islamisté zajali v Mogadišu v červenci 2009. Podle agentury AP šlo o agenta špionážní služby DGSE, který v Somálsku pomáhal s výcvikem vládních sil, bojujících proti islamistickým milicím. Zajat prý byl spolu s dalším svým kolegou, jemuž se ale později podařilo uprchnout.

První informace somálských úřadů a zástupců rebelů hovořily o smrti dvou civilistů a jednoho francouzského vojáka při dnešní operaci u města Bulomarer.

„Francouzi nedostali to, co chtěli,“ sdělil agentuře AFP vojenský mluvčí Šabábu Abdalazíz Musáb. Zajatec prý totiž „nebyl v zóně“, na kterou v noci na dnešek zaútočili.

Po nezdařeném zásahu komanda vysazeného údajně ze tří vojenských helikoptér vojáci nechali na místě tělo jednoho ze svých druhů zabitých během operace, prohlásil mluvčí Šabábu.

Islámské hnutí Šabáb zahájilo boj v Somálsku proti vládním cílům a za ovládnutí země v roce 2007. V jednu dobu ovládalo více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během uplynulého půldruhého roku je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt včetně metropole.