GALERIE: V teplých krajích si vystačí bez jehličnanů, na Vánoce zdobí palmy nebo kaktusy | E15.cz

GALERIE: V teplých krajích si vystačí bez jehličnanů, na Vánoce zdobí palmy nebo kaktusy

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tradice zdobení vánočních stromků má svůj základ v Evropě, v průběhu staletí se však rozšířila do všech koutů světa. A to i do těch, kde lidé nemají možnost o Vánocích ozdobit jehličnan. Vystačit si tak musí s místními alternativami – například palmami nebo kaktusy, a to ve všech koutech světa.

Tradice zdobení vánočních stromků je více než pět set let stará. Její vznik mají přitom na svědomí němečtí obchodníci v Pobaltí, odkud ji převezli v druhé polovině 16. století. První zmínka se pak nachází v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve se stromky zdobily například v řemeslnických domech.

To však neznamená, že by krášlení stromků bylo do té doby neznámou záležitostí. V době slunovratu si je zdobili už dříve členové germánských kmenů, jenž význam zdobení spojovali s pohanskými náboženskými tradicemi. Také proto nejdříve katolická církve zdobení stromků v době Vánoc odsuzovala.

Do Česka se však tradice dostala až začátkem 19. století, když vánoční stromek pořídil v roce 1812 ředitel Stavovského divadla Karel Liebich. V měšťanských rodinách se zvyk prosadil až v polovině 19. století.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video