Geopolitika a alkohol: vývoz ruské vodky poklesl skoro o polovinu | E15.cz

Geopolitika a alkohol: vývoz ruské vodky poklesl skoro o polovinu

Ruská vodka, ilustrační foto
Ruská vodka, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Yuri Samoilov via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Export vodky a dalších lihovin z Ruska se v loňském roce propadl o více než 40 procent. Dostal se tak na nejnižší úroveň za poslední desetiletí. Informoval o tom dnes ruský list Kommersant s odvoláním na celní údaje.

Podle experta na ruský trh s alkoholem Vadima Drobize stojí za poklesem vývozu geopolitická situace. „Vztahy mezi Ruskem a Západem se zhoršily kvůli vývoji na Ukrajině a v Sýrii. To by mohla být nejvýznamnější příčina poklesu prodeje ruské vodky,“ uvedl Drobiz.

Objem exportu vodky a dalších lihovin loni podle listu Kommersant klesl o zhruba 42 procent a dostal se nejníže od roku 2005. Jeho hodnota se propadla rovněž o zhruba dvě pětiny na 111,9 milionu dolarů (2,7 miliardy korun) ze 187,1 milionu dolarů v předchozím roce.

Prodej ruské vodky loni podle listu klesl na všech významných zahraničních trzích. Nejvýrazněji se propadl na Ukrajině, kde byl o téměř 70 procent nižší než v předchozím roce. Obchodní vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou se prudce zhoršily poté, co Rusko anektovalo ukrajinský Krym a začalo podporovat proruské povstalce na východě Ukrajiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video