Hasiči zvládli požár ropných zásobníků u Kyjeva, škoda přesáhla miliardu | E15.cz

Hasiči zvládli požár ropných zásobníků u Kyjeva, škoda přesáhla miliardu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinští záchranáři uhasili všechna ohniska požáru, který počátkem týdne zachvátil ropné zásobníky v rafinerii Vasylkiv nedaleko Kyjeva. Konečný počet obětí havárie se zvýšil ze čtyř na pět, když v troskách jedné z nádrží byla nalezena ohořelá mrtvola jednoho z pohřešovaných.

Ministr vnitra Arsen Avakov odhaduje celkovou škodu způsobenou ohněm na víc než miliardu hřiven (více než miliardu korun). Podle zjištění ukrajinské tajné služby SBU patří areál rafinerie do petrochemického holdingu bývalého ukrajinského ministra energetiky Eduarda Stavyckého, který byl ve vládní funkci v letech 2012-2014.

Vedení společnosti BRSM-nafta, která rafinerii bezprostředně vlastní, ale jakýkoli majetkový vztah se Stavyckým popřelo. Provoz v rafinerii řídil zaměstnanec BRSM-nafta Jurij Škvyra, který byl zadržen, oznámil Avakov.

Vlastníci rafinerie podle agentury Unian vypsali odměnu milion hřiven za jakékoli informace, které by mohly vést k dopadení pachatelů požáru.

Firma BRSM-nafta je totiž přesvědčena, že šlo o teroristický útok a hodlá k vyšetřování přivolat zahraniční experty. Požáru ve Vasylkivě prý předcházelo sedm anonymních hrozeb a nález trhaviny v jedné z čerpacích stanic, které firma vlastní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video