Hlavní ekonom MMF: Svět se vymaní z dopadů krize až za deset let | E15.cz

Hlavní ekonom MMF: Svět se vymaní z dopadů krize až za deset let

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ekonomice bude trvat nejméně deset let, než se vymaní z krize, která začala v roce 2008 a nyní pokračuje dluhovou krizí zemí eurozóny. Řekl to hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard. K vyřešení krize v Evropě bude podle něj nutné, aby Německo akceptovalo vyšší inflaci.

Krize vládních financí, která přišla vzápětí po finanční krizi, podle Blancharda zasahuje nejen Evropu, ale i Spojené státy a Japonsko, zatímco na Čínu tyto potíže doléhají v podobě slabšího růstu. „Ještě to není zcela ztracené desetiletí. Určitě ale bude trvat nejméně deset let od počátku krize, než se světové ekonomice vrátí solidní forma,“ řekl Blanchard maďarskému finančnímu serveru Portfolio.hu.

K řešení krize v eurozóně bude podle Blancharda zapotřebí, aby na zadluženém jihu měnové unie ceny klesaly, zatímco v Německu a dalších silných zemích rostly více než dvouprocentním tempem, které pro eurozónu jako celek připouští Evropská centrální banka (ECB).

Němci vyšší inflaci odmítají kvůli zkušenosti s hyperinflací 20. let, a jsou tak vysoce podezřívaví vůči krokům ECB na podporu předlužených zemí, které jim připomínají tištění peněz.

Podle Blancharda ale tento vývoj díky zaměření ECB na cenovou stabilitu není možný. „Vedle celkově slabé poptávky a silného mandátu ECB udržovat cenovou stabilitu to nebude začátek hyperinflace,“ řekl.

Podle ekonoma MMF je snižování státních dluhů nevyhnutelné, nemělo by ale udusit ekonomický růst. Snižování dluhu by tak mělo sledovat úzkou střední cestu. „Pokud se to dělá příliš pomalu, trhy si budou myslet, že se to nemyslí vážně. Pokud to bude příliš rychlé, zničí to ekonomiku. Každá země musí najít správnou cestu konsolidace,“ řekl Blanchard

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.