Hnutí Duha boj o Šumavu ještě nevzdalo | E15.cz

Hnutí Duha boj o Šumavu ještě nevzdalo

Hnutí Duha boj o Šumavu ještě nevzdalo
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Dipsey -Wikimedia Commons

Jiří Michal

Věci veřejné nesouhlasí s vládním návrhem zákona o NP Šumava. Jejich poslanci Miroslav Petráň a Josef Novotný budou prosazovat stanovisko Hnutí Duha a podají ve sněmovně zásadní pozměňující návrhy. Ty se týkají zejména rozsahu jednotlivých chráněných zón.

„Do nejvíce chráněné zóny lze okamžitě převést 52 procent území parku Šumava,“ řekl deníku E15 Jaromír Bláha z Hnutí Duha. K tomuto číslu došlo hnutí z nového mapování chráněných oblastí. Jde o ucelená území rašenilišť, mokřadů, smrčin, původních bučin, kaňony divokých řek a míst s výskytem tetřeva hlušce.

„Na druhé straně jsme pro to, aby i v nejvíce chráněné zóně byl turistům umožněn větší pohyb,“ řekl Bláha. Podle návrhu by na 22 procentech této zóny byl dokonce povolen volný pohyb, na zbytku v omezeném režimu. To znamená po vyznačených stezkách v konkrétních obdobích.

Pozměňovací návrh zpřísňuje i možnost zástavby v nejméně chráněné, třetí zóně. Výstavba musí akceptovat ráz krajiny. „Koneckonců toto pravidlo již jednou přijala vláda a my si myslíme, že je velmi dobré,“ řekl Bláha s tím, že za návrhem stojí i Karlova univerzita a Akademie věd ČR.

Šance VV prosadit pozměňovací návrhy není jasná, protože po prvním čtení – byť s výhradami – poslanci pustili návrh dál. Větší odpor z této strany se dá očekávat až v Senátu. Senátoři ČSSD nejsou zákonu zdaleka tak nakloněni jako jejich straničtí kolegové ve sněmovně.

MŽP: 35 procent je maximum

Vládní návrh zákona o NP Šumava počítá s rozšířením současných 13 procent plochy první bezzásahové zóny na 26, výhledově až na 35 procent. To je podle ministerstva životního prostředí maximum.

Tomáš ChalupaTomáš ChalupaAutor: E15 Anna Vacková

Tomáš Chalupa: Svévoli v parku je nutné ukončit

Návrh zákona o NP Šumava má mezi ekologickými aktivisty řadu odpůrců. Podle nich by bylo nejlépe žádný zákon nepřijímat a nechat v běhu stav věcí, jak to prosadil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Současný ministr Tomáš Chalupa (ODS) ale tvrdí, že pravidla pro správu parku potřebují zákon.

E15: Proč tedy zákon?

Martin Bursík byl pohádkář, který si se Šumavou svévolně pohrával. Od stolu v Praze. Bez dialogu, bez respektu k lidem, kteří na Šumavě žijí. V jeho době si správa parku vydávala protokoly o území, na kterém zasahovala. A sama si tyto protokoly schvalovala. To přece nejde.

E15: Podle kritiků se zmenšuje bezzásahová zóna, protože dříve bylo chráněno 30 procent. Co je pravda?

Co se týče těchto třiceti procent bezzásahovosti, tak není počítána z plochy parku ani z plochy lesa, ale pouze z plochy lesa ve správě parku. Park má rozlohu 68 tisíc hektarů, les je na 55 tisících a z něj je ve vlastnictví správy parku 49 tisíc. Čili ona bezzásahovost na 30 procentech se týkala jen zhruba 16 600 hektarů. Náš návrh první zóny o rozloze 26 procent je počítán z plochy celého parku a představuje asi 18 tisíc hektarů.

E15: Je jasně řečeno, co se ve kterém území smí či nesmí?

Rozhodně se nikdo nemusí obávat, že by se v první zóně stavěly hotely a podobně. Pokud se bude něco budovat, pak to budou přístřešky pro návštěvníky nebo dřevěné chodníky. Jedná se o návštěvnickou infrastrukturu.

E15: Ve III . zóně parku jsou zastavitelná území, kde se budou moci obce podle schválených územních plánů rozvíjet. Jaké je riziko, že obce pod heslem veřejného zájmu mohou odsouhlasit například hotelovou zástavbu?

Každou změnu územního plánu obce musí schválit orgán ochrany přírody – Správy NP a CHKO Šumava. Obavy jsou tedy liché.

Zchudlý hvozd: na Šumavu tvrdě dopadnou změny v určení daní

Autor: Jiří Michal
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!