Hospodářsky nejsvobodnější zemí je Hongkong, Česko je 30. | E15.cz

Hospodářsky nejsvobodnější zemí je Hongkong, Česko je 30.

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hospodářsky nejsvobodnější zemí byl v uplynulém roce stejně jako v tom předešlém Hongkong, na druhém místě byl Singapur. Z evropských zemí je na tom nejlépe na pátém místě Švýcarsko, Česko obsadilo v dnes zveřejněném žebříčku ekonomického institutu Heritage Foundation 30. pozici. Z globálního hlediska se podle institutu hospodářská svoboda snížila, hlavně kvůli velkým vládním výdajům v souvislosti s finanční krizí.

Heritage Foundation hodnotí hospodářskou svobodu na základě deseti kritérií, která zahrnují dodržování zákonů, míru otevřenosti trhů, účinnost regulace či velikost státu. Hongkong a Singapur obsazovaly první pozice na žebříčku po celých 18 let, během nichž byla hospodářská svoboda hodnocena.

Nejsvobodnější ekonomiku ze zemí Evropské unie má podle žebříčku Irsko, které skončilo celkově na deváté příčce. Vysoko na žebříčku zařadil institut také Dánsko či Británii. Ve spodní části žebříčku, dokonce pod celosvětovým průměrem, naopak skončily Itálie a Řecko.

Česko obsadilo v žebříčku 30. příčku, když mu Heritage Foundation na stupnici od nuly do sta bodů přidělil 69,9 bodu. Proti předchozímu roku to znamená zhoršení o 0,5 bodu, což institut vysvětluje zhoršením správy veřejných financí. Český výsledek je ale z hlediska evropských zemí nadprůměrný, země skončila 13. mezi 27 státy EU.

Institut Česko dobře hodnotí v oblasti otevřenosti trhů, dobré hodnocení si Praha vysloužila i v oblasti vlastnických práv a účinnosti regulačních opatření. Negativně ale Heritage Foundation vnímá situaci v oblasti korupce a vysoké vládní výdaje.

Slovensko skončilo v hodnocení na 51. místě s 67 body, když se jeho výsledek proti předchozímu roku zhoršil o 2,5 bodu. Mezi státy EU je Slovensko na 18. místě. Institut Bratislavě vytýká především zhoršení situace v oblasti korupce a ve správě veřejných financí.

Heritage Foundation letos do žebříčku zahrnula 179 zemí světa. Na posledních příčkách jako ekonomicky nejméně svobodné skončily Kuba, Zimbabwe a Severní Korea.

Pořadí vybraných zemí podle hospodářské svobody:

Pořadí vybraných zemí podle hospodářské svobody Autor:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video