Investoři letos z Číny stáhnou přes půl bilionu dolarů, bojí se turbulencí

čínský jüan

čínský jüan Zdroj: ctk/AP

Globální investoři zřejmě v letošním roce stáhnou z Číny kapitál ve výši 538 miliard dolarů (13 bilionů korun). Důvodem je zpomalující ekonomika. Vyplývá to z odhadu Ústavu pro mezinárodní finance (IIF). Odliv kapitálu však ve srovnání s loňským rokem výrazně zpomalí.

Loni odliv kapitálu z Číny činil 674 miliard dolarů. IIF však současně varoval, že letošní odhad by se mohl výrazně zvýšit, pokud se znovu objeví obavy z mimořádného poklesu jüanu.

Údaje o odlivu kapitálu z Číny jsou důležité i pro další rozvíjející se trhy. Prudký pokles jüanu může vyvolat prodej rizikovějších investic a odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů, uvedl IIF. Navíc by pokles čínské měny mohl způsobit devalvaci měn dalších rozvíjejících se zemí, zvláště těch, které mají těsné obchodní vazby na Čínu.

V současnosti však odliv kapitálu z Číny zpomaluje. V březnu činil 35 miliard dolarů a od počátku roku 175 miliard dolarů. IIF upozornil, že čínské úřady učinily pokrok, aby zmírnily obavy z vývoje kurzu jüanu. Především zdůraznily, že kladou větší důraz na hodnotu jüanu ke koši měn než jen k americkému dolaru, napsala agentura Reuters.