Iráčtí pešmergové postupují, k boji proti islamistům najímají křesťanské bojovníky

Kurdští bojovníci se radují z vítězství

Kurdští bojovníci se radují z vítězství Zdroj: CTK

Irácká armáda a jednotky kurdských pešmergů pokračují v úspěšném tažení proti ozbrojencům z islamistické skupiny ISIS. Iniciativa vybojovala Kurdům na severu Iráku několik vesnic, které předtím padly do rukou islamistů. Podle agentury Reuters jim k tomu pomáhají i rekruti - křesťané.

Irácké bezpečnostní služby v úterý oznámily, že vojenské letectvo bombardovalo konvoj ozbrojenců ISIS, jenž směřoval do jedné z vesnic v iráckém Kurdistánu. Výsledkem bylo na sedm desítek mrtvých členů ISIS a zhrba dvojnásobek raněných.

Ve stejnou dobu zaútočily jednotky kurdských pešmergů na nejméně šest svých vesnic v oblast Hamrín, které v průběhu poledních týdnů padly do rukou ISIS. Ze zpráv, je měla k dospozici agentura Reuters, nebylo zřejmé, na jaké úrovni - a jestli vůbec - spolu centrální irácká vláda a vedení autonomní kurdské oblasti postup proti ISIS koordinovaly.

Rekrutují i "u křesťanů"

Naopak vyšlo najevo, že Pešmerga, dobře vycvičené a vyzbrojené jednotky kurdských bojovníků, mezi sebe začaly nejen pouštět, nýbrž aktivně rekrutovat bojovníky křesťanské víry. „Zástupci ministerstva pro činnost pešmergů navštívili Enkavu, aby tam zorganizovali nábor nových bojovníků,“ řekl Džalál Azíz, starosta řečené čvtrti hlavního města Arbílu, jejíž obyvatelstvo tvoří z více než osmdesáti procent křesťané.

Podle Azízových slov zareagovalo ministerstvo na výzvy křesťanských vůdců, aby se jejich lidé zapojili do obrany vlastních území i sebe sama. „Žádáme mladé lidi z chaldejské a asyrské komunity, aby se zapsali do jednotek Pešmerga,“ řekl starosta. (Výraz Pešmerga má de facto dvojí význam: po léta označoval jen volně organizované jednotky kurdských bojovníků, ty však dostaly po vzniku quasisamostatného Kurdistánu oficiální status, tvoří armádu podřízenou Arbílu, nikoli Bagdádu, a občas suplují i policii.)

V Enkavě dnes žije kromě starousedlíků také několik set tisíc křesťanských uprchlíků z města Mosul a jeho okolí, které padly v srpnu do rukou islamistů z ISIS.