Irák zahájil ofenzívu proti radikálům v provincii Anbár | E15.cz

Irák zahájil ofenzívu proti radikálům v provincii Anbár

bojovníci šíitských milicí z Iráku
bojovníci šíitských milicí z Iráku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irácká armáda zahájila ofenzívu proti radikálům z Islámského státu (IS) v západní provincii Anbár, kde radikálové drží i středisko Ramádí. Oznámila to irácká televize. Podle ní vojáky podpoří oddíly šíitských i sunnitských milicí. IS dobyl 15. května Ramádí a irácká armáda byla kritizována za ústup, k němuž se rozhodla, byť měla početní převahu.

Ramádí leží asi 100 kilometrů západně od Bagdádu a armáda po stažení zaujala spolu se šíitskými milicemi pozice východně od něj.

Mluvčí šíitských milicí Ahmad Asadí na tiskové konferenci řekl, že operace nepotrvá dlouho a že vojsko a milice obklíčily Ramádí ze tří stran. Armáda prý použije nový typ zbraní a „nepřítel bude překvapen“. Operace nese krycí název Labajk já Husajn, tedy Sloužíme ti, Husajne. Jde o odkaz na imáma Husajna uctívaného komunitou šíitů. IS kontroluje většinu území rozsáhlé provincie Anbár. Armáda bude postupovat z jihu sousední provincie Saláhaddín směrem do Anbáru. „Cílem je osvobodit oblasti přiléhající k Saláhaddínu a izolovat zbytek provincie,“ řekl Asadí.

Diplomatická roztržka

Iráčtí představitelé včetně premiéra Hajdara Abádího kritiku za špatný postup při ztrátě Ramádí odmítli s tím, že vojsku chybí potřebná bojová technika. IS prý navíc používá brutální metody a zabíjí lidí po desítkách náložemi umístěnými do těžkých vozidel.

V Sýrii přestaly vysílat vládní satelitní televizní stanice. Příčina zatím není jasná, je pouze zřejmé, že signál byl přerušen a zpravodajská stanice začala vysílat na kanálu určeném normálně dramatickým pořadům. Syrská agentura SANA přerušení signálu vysvětlila zásahem „znepřátelených zemí, které chtějí umlčet hlas pravdy“. Viníky agentura nejmenovala. Vláda syrského prezidenta Bašára Asada, který bojuje proti opozici čtyři roky, má velké kritiky na Západě i mezi některými státy z oblasti Perského zálivu.

IS bojuje také v Sýrii a minulý týden obsadil historické město Palmýra ve středosyrské provincii Homs. Armáda v pondělí nasadila do boje o Palmýru letectvo, které bombardovalo pozice radikálů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.