Írán hrozí, že začne vyrábět špionážní letadla podle vzoru USA | E15.cz

Írán hrozí, že začne vyrábět špionážní letadla podle vzoru USA

Írán, špionážní letadlo
Írán, špionážní letadlo
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránci prý už skoro dekódovali údaje ze zadrženého amerického bezpilotního letounu. Budou USA právně stíhat za invazi a začnou letadlo podle amerického vzoru sami vyrábět. Prohlásil to člen parlamentního branného a zahraničního výboru Parvíz Sorúrí.

V Íránu byl minulý týden nalezen RQ-170 Sentinel a USA už přiznaly, že o stroj přišly. Teherán tvrdil, že stroj 4. prosince přeletěl hranici s Afghánistánem a že ho elektroničtí experti dokázali dostat bez velkého poškození na zem ve vzdálenosti asi 250 kilometrů od hranice. V neděli Teherán ujistil, že letoun určitě nevrátí.

Je v rukou armády a Sorúrí dnes prohlásil, že experti dospěli do konečného stadia dekódování údajů. Budou prý využity k právnímu stíhání Spojených států za „invazi“ provedenou bezpilotním letadlem.

Sorúrí také v televizi ujistil, že jsou místní odborníci schopni letadlo podle amerického stroje vyrobit, že bude vyráběno „sériově“ a ještě v lepší kvalitě než v USA.

Dle amerického tisku stroj vyslala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) do Íránu, aby s jeho pomocí získal informace o íránských jaderných provozech.

Washington dává od loňska najevo obavy z vývoje bezpilotních letadel v Íránu, protože se bojí, že by tato technologie mohla ohrozit americké jednotky v oblasti.

Sorúrí řekl, že díky rozbití kódů ukořistěného letadla Írán získá významné informace o americké špionážní technologii. Ujistil také, že Írán k rozluštění americké technologie a jejího okopírování nepotřebuje pomoc Ruska ani Číny. „Ponecháme si tuto významnou obrannou kapacitu pro sebe, nehodláme ji s nikým sdílet,“ citovala ho agentura AFP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video