Írán je pro obnovení rozhovorů o jádře | E15.cz

Írán je pro obnovení rozhovorů o jádře

Opět se sejdou.
Ruský ministr
zahraničí
Sergej Lavrov
(vpravo) se
svým íránským
partnerem
Alím Akbarem
Sálehím
počítají s dalším
jednáním
Opět se sejdou. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) se svým íránským partnerem Alím Akbarem Sálehím počítají s dalším jednáním
• 
ZDROJ: reuters

kru

Share on Facebook Messenger
Šestistranné rozhovory o íránském jaderném programu by se brzy mohly znovu rozproudit s přispěním programu navrženého Moskvou. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během tiskové konference s íránským protějškem Alím Akbarem Sálehím. Teherán podle Lavrova na zatím nespecifikovaný ruský návrh „živě zareagoval“.

„Počítám s tím, že jednání obnovíme v co nejbližší době,“ konstatoval ruský ministr.O plánu Lavrov hovořil minulý měsíc i s americkým prezidentem Obamou. Jeho podstata spočívá v postupném řešení sporných bodů. Za spolupráci by byl Teherán postupně oprošťován od mezinárodních sankcí.

Lavrov také oznámil, že se přiblížilo několikrát oddalované spuštění jaderného reaktoru v Búšehru, na němž se Moskva podílí. Podle šéfa íránského úřadu pro atomovou energii by k tomu mělo dojít v listopadu nebo prosinci. Elektrárna se staví více než pětatřicet let. Embargo ze strany Spojených států po islámské revoluci však zastavilo dovoz technologických součástí. Na dostavbě se Írán nakonec dohodl v devadesátých letech právě s Ruskem.

S Íránem o jeho jaderném programu v minulosti jednalo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo ve snaze přimět Teherán k tomu, aby ustoupil od obohacování uranu. Země trvá na tom, že jako signatář smlouvy o nešíření jaderných zbraní má na tuto technologii právo a používá ji výhradně k mírovým účelům.

Autor: kru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.