Írán při manévrech vyzkoušel "sebevražedné" bezpilotní letadlo | E15.cz

Írán při manévrech vyzkoušel "sebevražedné" bezpilotní letadlo

Íránský dron při startu
Íránský dron při startu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránská armáda v rámci několikadenních manévrů vyzkoušela bezpilotní letadlo, které chce používat k likvidačním akcím. Označuje ho jako sebevražedný stroj. Velitel pozemních jednotek Ahmad Rezá Púrdastán řekl, že jde o mobilní bombu schopnou zaútočit na cíle ve vzduchu, na zemi i na vodě.

Letadlo prý ponese výbušniny, doletí k cíli a tam exploduje. Je určené k tomu, aby způsobilo co největší škodu a aby přitom nebyly ohroženy životy íránských vojáků. Letadlo je schopno vydržet ve vzduchu deset hodin. Je vybaveno zobrazovacím zařízením mapujícím okolí v plném rozsahu 360 stupňů. Jde zřejmě o modifikaci amerického letadla ScanEagle, jichž Íránci údajně několik ukořistili, když se tyto americké bezpilotní stroje dostaly do íránského vzdušného prostoru v Perském zálivu.

Manévry s názvem Mohammad, posel boží začaly ve čtvrtek a konají se na jihovýchodě Íránu a v moři od Hormuzského průlivu po Adenský záliv. Účastní se námořnictvo, pozemní vojsko i letectvo, zapojeno je 13.000 vojáků. Pozemní armády budou cvičit ve dvou provinciích Hormozgán a Sístán a Balúčestán.

Cvičení s účastní také elitní revoluční gardy. Íránské velení už minulý týden požádalo zahraniční armády, aby z oblasti odvolaly svá plavidla. Admirál Habíbolláh Sajjárí ujistil, že manévry „neohrozí zahraniční jednotky v Perském zálivu“, což se podle agentur týkalo zřejmě páté americké flotily v Bahrajnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.