Irská ekonomika poroste pomaleji, země prohloubí úsporná opatření | E15.cz

Irská ekonomika poroste pomaleji, země prohloubí úsporná opatření

Irsko, vlajka
Irsko, vlajka
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irská vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro příští rok na 1,6 procenta z dříve očekávaných 2,5 procenta. Vláda dnes rovněž uvedla, že v příštím roce plánuje úsporná opatření v rozsahu 3,8 miliardy eur (95 miliard korun), což je více, než původně předpokládala. Během příštích čtyř let by měly úspory dosáhnout celkem 12,4 miliardy eur (310 miliard korun).

Irský ministr financí Michael Noonan podle agentury Reuters představí úsporný rozpočet 6. prosince. Noonan již v září varoval, že vláda bude v příštím roce možná muset ušetřit více než původně předpokládaných 3,6 miliardy eur, aby kompenzovala slabší hospodářský výhled.

Vláda dnes rovněž předpověděla, že v letech 2013 až 2015 se bude průměrný růst irské ekonomiky pohybovat kolem 2,8 procenta ročně. V předchozí prognóze přitom počítala s tříprocentním růstem. K zajištění udržitelnosti svého dluhu potřebuje Irsko, aby se tempo jeho hospodářského růstu ve středně dlouhém období pohybovalo kolem 2,5 procenta, upozornila agentura Reuters.

Mezinárodní měnový fond v září snížil odhad růstu irské ekonomiky pro příští rok na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Odhad letošního růstu zhoršil na 0,4 procenta z 0,6 procenta.

Irsko se loni stalo po Řecku druhou zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Letos v dubnu se k těmto dvěma zemím připojilo rovněž Portugalsko. Irsko se loni v listopadu dohodlo s EU a MMF na záchranném úvěru v celkové hodnotě 85 miliard eur (více než dva biliony korun). Do problémů se dostalo kvůli bankovní krizi, která zdevastovala tamní ekonomiku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video