Islamisté v Německu údajně chystali teroristický útok v Berlíně | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Islamisté v Německu údajně chystali teroristický útok v Berlíně

Islamisté v Německu údajně chystali teroristický útok v Berlíně
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Dva členy islamistické buňky, která údajně plánovala spáchat teroristický útok v Berlíně, během rozsáhlé razie v několika spolkových zemích zadržela německá policie. Po dvou dalších islamistech zatím stále pátrá. Přinejmenším jeden ze zadržených je napojený na teroristickou organizaci Islámský stát (IS), uvedla agentura DPA.

Podle policejního mluvčího Stephana Redlicha zadržené osoby plánovaly „závažné trestné činy ohrožující stát“. Berlínský státní zástupce Martin Steltner uvedl, že islamisté chystali útok v hlavním městě. Bulvární deník Bild informoval, že k atentátu mělo dojít na Alexandrově náměstí v centru Berlína. Steltner tuto informaci ale odmítl. Úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, kde část razie proběhla, naopak vyloučily, že by měly informace o hrozícím útoku na svém území. V Porýní začal karneval, kterého se účastní tisíce místních i turistů.

Pátrání po čtyřech Alžířanech zahájily stovky policistů ráno zároveň v Berlíně, dolnosaské metropoli Hannoveru a v uprchlickém zařízení v Attendornu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, asi 50 kilometrů východně od Kolína nad Rýnem. V hlavním městě podle televizní stanice n-tv prohledali policisté čtyři byty a dva podniky. Zajistili v nich počítače, mobilní telefony a dokumenty. Agentura AFP uvedla, že k razii došlo ve čtvrti Kreuzberg, v níž žije početná muslimská komunita.

Hlavní podezřelý zadržen v uprchlickém zařízení

Hlavního podezřelého, pětatřicetiletého Alžířana, policisté údajně zadrželi právě v uprchlickém zařízení v Attendornu, druhého - devětačtyřicetiletého - v německé metropoli. Muž zadržený v Attendornu se do Německa prý dostal na podzim loňského roku jako uprchlík. Podle DPA do Evropy přišel po takzvané balkánské stezce, po níž přes Turecko a Řecko do střední a severní Evropy přišly statisíce migrantů.

O vydání jednoho ze zadržených podle agentury AFP požádalo už dříve Alžírsko, a to kvůli údajné příslušnosti k IS. Policie dál pátrá po jednatřicetiletém muži v Berlíně a šestadvacetiletém v Hannoveru. Druhý z hledaných mužů, který žil v jednom z hannoverských uprchlických zařízení, byl podle DPA napojený na belgickou islamistickou scénu. Nedávno prý navštívil problematickou bruselskou čtvrť Molenbeek. Právě v Belgii žila většina teroristů, kteří loni v listopadu při atentátech v Paříži zabili 130 lidí. V Molenbeeku bydlel i strůjce útoků Abdelhamid Abaaoud.

Podle Redlicha policie vyšetřování údajných islamistů zahájila loni v prosinci. Upozornění na podezřelé Alžířany dostala prý od Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky. Berlínský senátor pro otázky vnitra Frank Henkel uvedl, že ohrožení radikálním islamismem je vysoké. „Nadále máme důvod být ostražití a opatrní,“ uvedl.

V Německu žije přes 1100 radikálních islamistů

V Německu žije podle nedávného prohlášení šéfa BfV zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Celkem 446 těchto jednotlivců považoval úřad v lednu za nebezpečné osoby připravené spáchat závažné trestné činy. Jsou mezi nimi i navrátilci v bojů v Sýrii a v Iráku, kde se k bojovníkům takzvaného Islámského státu přidalo celkem asi 780 Němců. Zpět do Německa se vrátila asi třetina z nich.

Před možným teroristickým útokem v posledních měsících německé úřady občany varovaly několikrát. Naposledy na silvestra uzavřela policie v Mnichově kvůli hrozbě dvě nádraží. V listopadu zrušily úřady na poslední chvíli přátelské utkání Německa s Nizozemskem na stadionu v Hannoveru, kterého se měla účastnit mimo jiné i kancléřka Angela Merkelová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!