Islámský stát se hlásí k útoku v Texasu, Americe slibuje další krveprolití | E15.cz

Islámský stát se hlásí k útoku v Texasu, Americe slibuje další krveprolití

Místo střelby v americkém Texasu
Místo střelby v americkém Texasu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K nedělnímu útoku na ostrahu výstavy karikatur proroka Mohameda v americkém Texasu, při kterém zahynuli dva ozbrojenci, se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS). Zda tato teroristická organizace za činem skutečně stála, zatím vyšetřovatelé nesdělili. Podle všeho je to ale poprvé, co se islamisté z IS přihlásili k útoku na území Spojených států.

Islámský stát ve své rozhlasové stanici Baján označil útok za dílo dvou vojáků chalífátu a také uvedl to, že výstava proroka Mohameda zesměšňovala. „Řekli jsme Americe, že to, co přijde, bude větší a tvrdší, a že uvidíte vojáky Islámského státu dělat hrozné věci,“ citoval portál BBC z prohlášení islamistů.

Experti na islámský extremismus však upozorňují, že ozbrojené skupiny si občas přisvojují atentáty, které neprovedly. Již v pondělí se na Twitteru objevil vzkaz údajného člena IS, který útočníky označil za příslušníky této radikální organizace.

Policie již jednoho z útočníků vyšetřovala

Vyšetřovatelé mezitím zjistili identitu obou útočníků, které policie při činu zastřelila. Jedním z nich je Elton Simpson, jehož policisté v minulosti vyšetřovali kvůli podezření z terorismu. Druhým byl jeho spolubydlící.

Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: „Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se.“ Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn.

Policie nyní zkoumá elektronickou komunikaci obou mužů, aby zjistila možné vazby na radikální skupiny, zejména IS. Simpson hodlal v roce 2010 odejít do Somálska, aby se připojil k radikálním islámským milicícm Šabáb a při výslechu o tom lhal agentům FBI, kteří jeho aktivity sledovali od roku 2006.

Advokátka, která jej tehdy hájila, jej popisuje jako oddaného muslima, kterého mohla výstava přimět k náhlé reakci bez dlouhodobého plánování. „Bezpochyby to byla… zcela provokativní událost, která podle mě mohla řadu hluboce věřících lidí velmi naštvat,“ řekla televizi CNN bývalá Simpsonova obhájkyně Kristina Sittonová.

Zklamání z nové země

Druhého útočníka Nadira Soofiho popisují jeho přátelé z dob studií v Pákistánu jako veselého a oblíbeného studenta, který byl prý pravým opakem radikála. Po přesídlení do USA, odkud pocházela jeho matka, však prý svým přátelům psal, že do této země nezapadá a mnohokrát se tam zklamal. Právě rozčarování a pocit izolace bývá pro přistěhovalce častou příčinou k radikalizaci.

Nikdo z návštěvníků výstavy, mezi kterými byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, nebyl zraněn. Lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů. Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video