Islámský stát zaznamenal územní zisky na severu Sýrie

člen šíitské milice Hašd Šaabi se snaží v Iráku smazat symbol Islámského státu

člen šíitské milice Hašd Šaabi se snaží v Iráku smazat symbol Islámského státu Zdroj: ctk/AP

Radikální hnutí Islámský stát (IS) obsadilo u syrsko-turecké hranice část území dosud ovládaného syrskými opozičními skupinami, které se nepočítají k radikálům. Tvrdí to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci sleduje z Británie. Bojovníci IS se podle ní přiblížili k pohraničnímu městu Azaz, kam se podle agentury AP před boji uchýlily desítky tisíc civilistů.

Islámský stát obsadil několik vesnic v blízkosti města Máraa, které leží 25 kilometrů severně od Halabu. V této oblasti bojuje proti radikálům koalice arabských a kurdských skupin, mezi nimiž jsou kurdské milice YPG. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes ostře kritizoval Spojené státy za to, že jejich vojáci, kteří jsou v Sýrii, mají na uniformách insignie YPG. Tento týden Američany zachytil fotograf agentury AFP.

Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků.

Washington považuje YPG za cenného spojence v boji proti IS. „Je to politika dvojího metru,“ řekl dnes Çavuşoglu k působení Američanů v Sýrii. „Doporučujeme jim, aby si při působení jinde v Sýrii našili znaky Islámského státu nebo fronty An-Nusra, nebo skupiny Boko Haram, když jdou do Afriky,“ řekl ironicky turecký ministr.

Poradci v řadách kurdů

Fotograf AFP zachytil asi 20 Američanů, kteří působí v arabských a kurdských oddílech, jež tento týden ohlásily ofenzivu proti IS na severu provincie Rakka, kde má IS hlavní stan. Není jasné, zda šlo o americké poradce nebo o vojáky zapojené do bojů. Pentagon oznámil, že vyslaní vojáci působí jenom jako poradci.

Přetrvávající boje v Sýrii komplikují přípravu mírových rozhovorů. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura počítá s tím, že by se další kolo mohlo konat za dva až tři týdny. Rusko, jehož armáda v konfliktu bojuje od loňska na straně Damašku, dnes oznámilo, že z oblasti Palmýry odjeli jeho specialisté na odstraňování min. Syrská armáda historickou Palmýru dobyla s pomocí ruských vojsk v březnu. Lidé z IS ji obsadili loni a část tamních památek zničil. Před odchodem nechali na místě výbušniny, s jejichž odstraňováním pomáhali Rusové.