Islanďané chtějí premiérovu demisi, v nových volbách by vyhráli piráti | E15.cz

Islanďané chtějí premiérovu demisi, v nových volbách by vyhráli piráti

Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson
Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v prohlášení v úterý večer uvedl, že nerezignoval, ale pouze navrhl, že dočasně předá vládní funkci místopředsedovi své Pokrokové strany. Strana přitom předtím oznámila jeho demisi. Situace na Islandu je podle agentury DPA zmatená. V průzkumu veřejného mínění Gallupova institutu z tohoto týdne se 81 procent Islanďanů vyslovilo pro odchod premiéra. Pokud by se konaly předčasné volby, 43 procent voličů by podpořilo Pirátskou stranu.

Gunnlaugsson se stal terčem kritiky v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý zatajil miliony dolarů.

„Premiér nerezignoval a bude dál působit jako předseda Pokrokové strany,“ napsal úřad předsedy vlády v úterním večerním komuniké. Podle něj premiér pouze navrhl, že předá „na blíže neupřesněnou dobu“ funkci místopředsedovi liberální Pokrokové strany Sigurdurovi Ingimu Jóhannssonovi.

Premiérovo odstoupení žádalo v pondělí v centru Reykjavíku deset tisíc lidí na jedné z největších politických demonstrací země a v úterý protesty pokračovaly. Petici za demisi Gunnlaugssona podepsala desetina z 330 tisíc obyvatel ostrova. Pokroková strana v úterý oznámila, že Gunnlaugsson nabídl rezignaci na post předsedy vlády.

Šance pro piráti

V pondělí rovněž opoziční strany oznámily záměr vyvolat hlasování o nedůvěře v parlamentu, které by se mohlo konat tento týden a mohlo by vést k předčasným volbám.

V těch má největší šanci na vítězství Pirátská strana; podle průzkumu veřejného mínění zadaného největším islandským deníkem Fréttabladid by pro ni hlasovalo 43 procent voličů. Druhá nejsilnější Strana nezávislosti, která je partnerem Pokrokové strany ve vládní koalici, získala v průzkumu hlasy 21,6 procenta dotázaných a Pokroková strana jen 7,9 procenta.

Podle Panamských dokumentů koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů

V pondělí rovněž opoziční strany oznámily záměr vyvolat hlasování o nedůvěře v parlamentu, které by se mohlo konat tento týden a mohlo by vést k předčasným volbám. V těch má podle průzkumů největší šanci na vítězství Pirátská strana.

Podle Panamských dokumentů koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Poté, co se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video