Islandskou sopku Bárdarbunga zasáhly otřesy o síle přes 5 stupňů | E15.cz

Islandskou sopku Bárdarbunga zasáhly otřesy o síle přes 5 stupňů

Pohled z letadla na ledovec Vatnajökull se sopkou Bárdarbunga
Pohled z letadla na ledovec Vatnajökull se sopkou Bárdarbunga
• 
ZDROJ: Andreas Tille, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Okolí islandské sopky Bárdarbunga v neděli zasáhlo dvojí zemětřesení, jedno o síle 5,3 a druhé 5,1 stupně. Jde o dosud nejsilnější zaregistrované otřesy. Tamní úřady nezaznamenaly známky erupce vulkánu, snížily proto varování z nejvyššího červeného stupně na oranžový. Island oznámil i zrušení bezletové zóny, kterou preventivně vyhlásil kolem místa hrozící erupce. Stále ale existuje možnost, že sopka v následujících dnech vybuchne, uvedla agentura AP.

Nejvyšší stupeň varování před erupcí vyhlásila země v sobotu, kdy upozornila letecké společnosti, že lze případně očekávat silné znečištění ovzduší sopečným popelem. Současný oranžový stupeň přitom značí „zvýšenou nebo rostoucí aktivitu se zvýšenou možností erupce“.

Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. Sopku pokrývá ledovec Vatnajökull. Seizmologové v okolí sopky zaznamenali za poslední týden tisíce drobných otřesů. Původně informovali rovněž o malé podledovcové erupci, tu ale dnes popřeli.

Magma rozpouští led pod příkrovem ledovce

Seizmické údaje podle vulkanoložky Melissy Pfefferové naznačují, že magma rozpouští led pod příkrovem ledovce. Není prý ale jasné, zda nebo kdy kvůli erupci roztaje vrstva ledu, která je 100 až 400 metrů silná, a sopka do atmosféry vychrlí páru a popel. Jeden z největších evropských ledovců by ale také erupci mohl zadržet.

Islandské úřady tento týden kvůli možné erupci nařídily evakuaci turistů z okolí sopky. Oblast ležící více než 200 kilometrů východně od hlavního města Reykjavíku není obydlená, je však oblíbená mezi turisty. Bárdarbunga je součástí jiného systému než nechvalně známý menší vulkán Eyjafjallajökull. Jeho erupce v roce 2010 kvůli popílkovému mraku ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.