Islandský expremiér trest za kolaps bank nedostal

Geir Haarde

Geir Haarde Zdroj: CTK

Bývalý islandský premiér Geir Haarde trest za podíl na finanční krizi a zhroucení islandských bank nedostal. Zvláštní tribunál ho uznal vinným jen v jednom ze čtyř bodů obžaloby - kvůli nesvolání schůzky příslušných ministrů v krizovém momentě. V ostatních bodech obžaloby soud expremiéra viny zprostil a rozhodl se, že mu trest neudělí. Stát má navíc uhradit Haardeho soudní náklady. Expremiérovi hrozilo až dvouleté vězení.

Nejvážnější Haardeho obvinění se týkalo zanedbání povinností při reformě přebujelého bankovního systému. To potvrzeno nebylo. Stejně tak byl zproštěn obvinění, že nezajistil převedení britských účtů internetové banky Icesave patřící Landsbanki na dceřinou společnost. Haarde podle tribunálu není vinný ani tím, že nezajistil lepší finanční stabilitu země. „Geir Haarde nebude potrestán,“ prohlásil soudce Markús Sigurbjörnsson.

Státní zastupitelství Haardeho vinilo především z toho, že připustil zhroucení tří největších islandských bank - Kaupthing, Landsbanki a Glitnir - během jediného týdne v roce 2008. Tím se prý stal spoluviníkem vážné finanční a hospodářské krize ve své zemi.

Haarde je vůbec prvním politikem na světě, který se před soudem zodpovídal kvůli světové finanční krizi. Jedenašedesátiletý konzervativec jakoukoli vinu odmítl. Za krizi podle něj mohou samotné banky, zatímco vláda se snažila hospodářským potížím zabránit.

„Je to absurdní,“ uvedl k výroku soudu Haarde. „Je jasné, že většina soudců cítila tlak na vynesení rozsudku o vině, i když jenom v podružném bodě,“ dodal Haarde a proces označil za politickou mstu.

Bod, v němž byl shledán vinným, prý nemá nic společného s původem finanční krize nebo se způsobem, jak by se jí mělo čelit. „Řeknu vám, že jsem toto obvinění vždycky pokládal za ještě směšnější než ta ostatní,“ dodal politik. Haarde nyní zvažuje, zda se obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva. Pokud chce být zcela očištěn, nemá totiž jinou možnost než se obrátit na mezinárodní justici. To vyplývá z výjimečného postavení zvláštního tribunálu v systému islandské justice.

Haarde, jenž stál v čele Islandu v letech 2006 až 2009, se stal nelichotivým symbolem islandského ekonomického krachu. Po krizi v roce 2008 se zhroutily hlavní banky, řada Islanďanů přišla o práci, o úspory i o bydlení a hodnota islandské koruny se hluboce propadla.

Zemi, kde žije 320 tisíc obyvatel, zachránila před bankrotem půjčka Mezinárodního měnového fondu ve výši 210 miliard dolarů (3,8 bilionu korun) i drastické škrty ve státních výdajích.

Někteří z bankéřů, které Islanďané považují za hlavní viníky krize, mezitím pracují v jiných oborech, jako je farmaceutický průmysl nebo budování takzvaných serverových farem pro nadnárodní internetové společnosti jako jsou Facebook nebo Google.