Islandský premiér kvůli panamským dokumentům rezignoval

Bývalý islandský premiér Davíd Gunnlaugsson

Bývalý islandský premiér Davíd Gunnlaugsson Zdroj: CTK

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson rezignoval na svou funkci. Ve středu pozdě večer to oznámil mluvčí jeho Pokrokové strany po jednání všech parlamentních stran. Na podzim, tedy půl roku před koncem stávajícího volebního období, jsou naplánovány předčasné volby.

Ještě v úterý večer Gunnlaugsson své ohlášené odstoupení v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů vysvětloval tak, že se postu vzdá jen dočasně. V čele ostrovní vlády stane dosavadní ministr zemědělství a místopředseda vládní Pokrokové strany Sigurdur Ingi Jóhansson.

Dosavadní vláda hodlá pokračovat bez Gunnlaugssona, ale opozice jí chce nadále vyslovit nedůvěru a dosáhnout konání voleb do 45 dnů. Vládní krizi na Islandu vyvolalo v neděli zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Ve středu večer demonstrovaly třetí den po sobě v Reykjavíku proti vládě tisíce Islanďanů

Podle nich koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Poté, co se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Ve středu večer demonstrovaly třetí den po sobě v Reykjavíku proti vládě tisíce Islanďanů a na budovu parlamentu házeli vajíčka a banány.