Itálie chystá nejrozsáhlejší privatizaci za čtvrtstoletí | E15.cz

Itálie chystá nejrozsáhlejší privatizaci za čtvrtstoletí

Itálie chystá nejrozsáhlejší privatizaci za čtvrtstoletí
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

Jaroslav Bukovský

Řím spouští největší rozprodej státního majetku od roku 1990. Italská vláda hodlá privatizací snížit svůj veřejný dluh přesahující dva biliony eur. Shodla se na tom v pátek večer koaliční vláda pod vedením premiéra Enrica Letty.

První zprávy však naznačují, že privatizace po italsku může být s mírnou nadsázkou pouhou bouří ve sklenici vody. Celkový výnos z privatizace má totiž dosáhnout „jen“ 12 miliard eur a stát si navíc ve firmách určených k privatizaci hodlá ponechat většinový podíl. Kritici tvrdí, že vládní plán může narazit na odpor, stejně tak výnos z prodeje nemusí naplnit očekávání politiků.

Jádrem zamýšlené privatizace se má stát prodej čtyřicetiprocentního podílu v Italské poště a 49 procent společnosti ENAV řídící letecký provoz nad Itálií. K mání bude i podíl v největší evropské loďařské skupině Fincantieri či vývozní úvěrové agentuře Sace. „Pokud si vláda udrží ve firmách kontrolu a navíc ji bude sdílet s odbory, nenazýval bych to privatizací,“ zlehčuje záměry vlády profesor milánské univerzity Francesco Giavazzi.

Právě odbory představují vedle tradiční nevypočitatelnosti italské politiky hlavní brzdnou sílu „skutečné“ privatizace. „Několik lekcí z minulosti nás naučilo, že privatizace není způsob, jak pomoci ekonomice,“ uvedla šéfka odborové federace CGIL Susanna Camussová. Odborům vadí zejména představa, že by se Italská pošta se 144 tisíci zaměstnanci dostala pod privátní kontrolu. Privatizace pošty není novinkou, neúspěšně se o ni pokoušelo již několik minulých vlád.

Privatizacní plán italské vlády (vybrané firmy)
Podíl určený k prodeji (v procentech) Předpokládaný výnos (v miliardách eur)
Poste Italiane 40 4,8
ENAV 49 1
Eni 4 2,5
ST Microelectronics 13 0,65

Pramen: finance.google.com

Italská vláda hodlá podíly ve čtyřech státních firmách prodat přes burzu v rámci veřejné nabídky k úpisu akcií (IPO). Akcie Poste Italiane by mohly být na trh uvedeny do července letošního roku a vláda počítá s výnosem na prahu pěti miliard eur, prodej podílu v ENAV by mohl vynést kolem miliardy. „Nevěřím, že prodej tolik vynese,“ prozradil deníku Financial Times jeden z italských bankéřů, který si přál zůstat v anonymitě.

Římský privatizační balík počítá i s prodejem čtyř procent v energetické skupině Eni, 13 procent ve výrobci polovodičů ST Microelectronics či menšího podílu v největším správci italských železničních stanic Grandi Stazioni.
Veřejný dluh Itálie činí 132 procent HDP země a po Řecku je druhý nejvyšší v Evropské unii.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!