Itálii může vést „Demolition Man“ | E15.cz

Itálii může vést „Demolition Man“

Itálii může vést „Demolition Man“
Matteo Renzi
• 
ZDROJ: reuters,

Pavla Palaščáková

Zástupci italských stran a prezident Giorgio Napolitano o víkendu diskutovali o nové vládě, kterou je nutné vytvořit po páteční demisi Enrika Letty. Všeobecně se očekává, že v čele kabinetu stane lídr Demokratické strany (PD) Matteo Renzi, který Lettu přiměl k odchodu. Prezident by ho mohl pověřit už dnes.

Dosavadní koaliční partner sociálních demokratů, Nová centristická pravice (NCD) oddělená od partaje expremiéra Silvia Berlusconiho, patrně novou vládu podpoří. Dává však najevo, že to nebude zadarmo.

Renzi, kterému se přezdívá Demolition Man kvůli jeho snaze odstraňovat z politiky starou gardu, má ve svých devětatřiceti letech šanci stát se nejmladším premiérem v historii Itálie. Do čela partaje byl zvolen v prosinci a nyní slibuje silnou vládu, schopnou přežít až do roku 2018. Chce provést hospodářské reformy jinak, než k nim nakročil Letta. „Lidé ztrácejí víru, že se věci mohou změnit. Renzi je poslední šance. Pokud selže, budu si skutečně dělat starosti,“ citoval list The Wall Street Journal uznávaného komentátora Beppeho Severgniniho.

Renzi bude k zajištění většiny pro 65. vládu od války potřebovat v parlamentu podporu NCD. Její lídr Angelino Alfano tvrdí, že se nejdříve musí seznámit s plány pravděpodobného premiéra. „Na naší straně je dobrá vůle, ale výsledek je nejistý, protože chceme jasně vědět, jakou agendu Renzi má a jaká aliance bude. Jestliže se koalice posune doleva příchodem dalších sil, řekneme ne,“ prohlásil Alfano.

Berlusconi uvedl, že jeho Forza Italia bude zodpovědnou opozicí. Protestní Pětihvězdičkové hnutí upozorňuje na to, že Renzi se patrně stane třetím premiérem v řadě, který nebyl přímým volebním vítězem. „Jestli si myslí, že toto je demokracie, tak s tím nesouhlasíme,“ uvedl senátor uskupení Vito Crimi.

Trhy nynější dění neznepokojuje. Agentura Moody’s v pátek zlepšila výhled ratingu země z negativního na stabilní. Pozitivní je i to, že podle aktuálních zpráv HDP země v posledním čtvrtletí vzrostl o 0,1 procenta. Jestli se z této naděje podaří vykřesat trend, bude záviset hlavně na Renziho úspěchu při snižování daní či provádění změn v zákoníku práce. Ekonomika od roku 2008 propadla o téměř devět procent. Nezaměstnanost je na nejvyšší úrovni od sedmdesátých let, mezi mladými je bez práce více než 40 procent lidí. Veřejný dluh přesahuje 130 procent HDP.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!