Italští poslanci schválili Montiho úsporný balík | E15.cz

Italští poslanci schválili Montiho úsporný balík

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dolní komora italského parlamentu dnes odsouhlasila balík úsporných opatření, jehož schválení vláda Maria Montiho spojila s osudem celé vlády. Cílem úspor, které mají pomocí vyšších daní a větších škrtů přinést 33 miliard eur (836 miliard korun), je snížit státní deficit a oživit ekonomiku Itálie. Očekává se, že návrh schválí i senátoři, kteří o úsporném plánu mají hlasovat příští týden. V dolní komoře se pro přijetí opatření vyslovilo 495 poslanců, 88 jich bylo proti.

Premiér Monti slíbil, že jeho tvrdý plán úspor vynucený krizí, který ovšem vyvolává v zemi sociální neklid, uchrání Itálii před bankrotem a před podobným osudem, jakému čelí Řecko.

Premiér poslance upozornil, že pokud by se Itálii nepodařilo zvrátit hospodářský propad a obnovit důvěru mezinárodních trhů, mělo by to dramatické následky, včetně ohrožení eura.

Úspory a reformy navrhované vládou by měly zajistit vyrovnaný rozpočet do roku 2013. Jádrem Montiho reforem jsou penzijní reforma a také změny v daních. Například až deset miliard eur by mělo přinést opětné zavedení daně z nemovitosti. Podobnou částku by měl stát uspořit také zvyšováním věku pro odchod do důchodu a zmrazením penzí v příštích dvou letech pro důchodce s příjmem nad 1400 eur (35 600 korun) měsíčně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video