Jaceňuk: Rusko chce v zimě zastavit plyn do EU. Moskva to popírá | E15.cz

Jaceňuk: Rusko chce v zimě zastavit plyn do EU. Moskva to popírá

ilustrační foto (montáž E15)
ilustrační foto (montáž E15)
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko plánuje během nadcházejícího zimního období zastavit dodávky plynu do zemí Evropské unie. Prohlásil to ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak nařčení Kyjeva odmítl a prohlásil, že Moskva chce svým závazkům dostát nehledě na politické problémy.

„Situace v (ukrajinském) energetickém sektoru je složitá. Víme o tom, že Rusko plánuje tuto zimu zablokovat přepravu (plynu) dokonce i do zemí Evropské unie,“ řekl Jaceňuk na schůzce ukrajinské vlády. Jak se k informacím dostal, nekomentoval.

Podle Novaka jsou ukrajinská prohlášení nepodložená a Rusko vyvine „maximální úsilí“, aby svým závazkům vůči evropským dovozcům nehledě na politické problémy dostálo. Dodal také, že Rusko je otevřeno ke „konstruktivnímu dialogu“ o energetických otázkách a že se do jednání může zapojit i Kyjev. Asi polovina exportu ruského plynu do EU loni proudila přes ukrajinské území.

Jaceňuk: Ukrajina potřebuje od NATO "praktickou pomoc"

K jednáním o konfliktu na východní Ukrajině se začátkem září sejdou na summitu ve Walesu na britských ostrovech čelní představitelé Severoatlantické aliance. Jaceňuk dnes uvedl, že Ukrajina potřebuje od NATO „praktickou pomoc“ a očekává, že aliance přijme na vrcholné schůzce za tímto účelem „klíčová rozhodnutí“.

„NATO je náš partner a my očekáváme praktickou pomoc od našich západních partnerů a od aliance,“ konstatoval Jaceňuk.

Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu byly v posledních letech přerušeny dvakrát: v zimě 2006 a v zimě 2009. V obou případech byly důvodem neshody mezi Ukrajinou a Ruskem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.