Jako nacistické deportace? Maďarsko se brání rakouské kritice | e15.cz

Jako nacistické deportace? Maďarsko se brání rakouské kritice

Vlaky s migranty
Vlaky s migranty
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarsko oznámilo, že si předvolá rakouského velvyslance. Stalo se tak poté, co rakouský kancléř Werner Faymann přirovnal zacházení s uprchlíky v Maďarsku k nacistickým deportacím.

„Nacpat uprchlíky do vlaků v naději, že odjedou někam úplně jinam, probouzí vzpomínky na nejtemnější doby našeho kontinentu,“ prohlásil rakouský kancléř v dnes zveřejněném rozhovoru v německém týdeníku Der Spiegel.

Maďarské ministerstvo zahraničí v prohlášení oznámilo, že si v reakci na tato vyjádření předvolalo na pondělí velvyslance Rakouska v zemi.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl agentuře MTI, že Faymannova slova „nejsou hodna evropského lídra 21. století“. Rakouský kancléř podle šéfa maďarské diplomacie už týdny vede „lživou kampaň“ proti Maďarsku.

Tím, že činí „nezodpovědná prohlášení, která u ekonomických migrantů vzbuzují falešné iluze a neoprávněné sny“, brzdí nalezení společného evropského řešení uprchlické krize, uvedl také Szijjártó.

Nejnovějším krokem Maďarska se podle Reuters vyhrocuje dlouhodobá pře obou sousedních zemí, které se snaží zvládat nápor desítek tisíc uprchlíků, mířících dále do západní Evropy. Na společném postoji k uprchlické krizi se Evropa zatím nedokázala dohodnout.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery