Janukovyč chce kvůli volbám ustoupit ve sporu o ruský plyn | E15.cz

Janukovyč chce kvůli volbám ustoupit ve sporu o ruský plyn

Vladimir Putin a Viktor Janukovyč
Vladimir Putin a Viktor Janukovyč
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč po setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem dnes naznačil, že možná zmírní svůj postoj vůči Rusku ohledně cen plynu. Janukovyč se tak snaží získat v nadcházejících parlamentních volbách podporu rusky mluvících Ukrajinců, tvrdí Reuters.

Téma dodávek plynu z Ruska „nebude z našich vztahů nikdy vyloučeno a vždy bude citlivé“, prohlásil Janukovič. „Rádi bychom ale změnili naši pozici ve vztazích s Ruskem.“

Ukrajina, která je velmi závislá na ruském plynu a přes kterou jde 70 procent ruského plynu pro EU, léta za podpory zemí EU usiluje o snížení cen plynu. Rusko několikrát do Kyjeva vzkázalo, že je ochotno snížit cenu s podmínkou, že Kyjev umožní ruskému kapitálu vstup do ukrajinského plynovodního systému.

Na Ukrajině probíhá kampaň před volbami, které se uskuteční 28. října. Budou první velkou zkouškou od zvolení prezidenta Janukovyče v roce 2010. Tehdy mu do funkce svými hlasy pomohli právě rusky mluvící Ukrajinci.

Hlasování budou pozorně sledovat západní země, jejichž vztahy s ukrajinským režimem jsou napjaté kvůli trestnímu stíhání expremiérky a šéfky opozice .

Bývalá vůdkyně opozice si odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomoci při podpisu údajně nevýhodné smlouvy o nákupu plynu s Ruskem. Evropská unie a Spojené státy považují její stíhání za politicky motivované a žádají její osvobození.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video