Janukovyč je asi v Rusku, Kyjev na něj vydal mezinárodní zatykač | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Janukovyč je asi v Rusku, Kyjev na něj vydal mezinárodní zatykač

Janukovyč je asi v Rusku, Kyjev na něj vydal mezinárodní zatykač
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč (archivní foto)
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Ukrajina vydala mezinárodní zatykač na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který je na útěku. Podle agentury Reuters to dnes oznámil nový generální prokurátor Oleh Machnyckyj. Ruská agentura RBK s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že Janukovyč je už v Rusku.

Nové ukrajinské vedení sdělilo, že Janukovyč je stíhán za „masové vraždy“ v souvislosti se střelbou do účastníků protivládních protestů. Při násilnostech, které demonstrace kolem náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva provázely, přišlo minulý týden o život přes osmdesát lidí.

Možná uprchl do Moskvy

Janukovyče sesadil ukrajinský parlament v sobotu. Poté se proruský exprezident o víkendu pokusil ze země uprchnout, ale nepodařilo se mu to. Od té doby místo jeho pobytu není známo.

Podle zástupce generálního prokurátora Mykoly Golomši je stále v zemi. „Máme k dispozici informace, podle nichž je Janukovyč stále na Ukrajině,“ uvedl podle agentury AFP na tiskové konferenci. Podle agentury Interfax-Ukrajina ale vyjádření Golomši nevyznělo tak jednoznačně.

O něco později ruská agentura RBK přinesla zprávu, že svržená hlava ukrajinského státu je už v Rusku. Odvolala se přitom na informaci nejmenovaného významného ruského podnikatele, potvrzenou jistým vysokým ruským činitelem. Údajně „byl nalezen“ v sanatoriu správy úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina poblíž Moskvy.

Ukrajinská policie vydala na Janukovyče "domácí" zatykač už v pondělí. Místo jeho pobytu není známo, podle některých zdrojů by se mohl ukrývat na Krymu, kde je silná ruská menšina. Ve správním středisku tamní autonomní republiky má základnu ruské válečné námořnictvo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!