Janukovyč: Za odsouzení Tymošenkové mohou špatné zákony | E15.cz

Janukovyč: Za odsouzení Tymošenkové mohou špatné zákony

Julija Tymošenková, Ukrajina
Julija Tymošenková, Ukrajina
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chápe, že verdikt soudu, který poslal na sedm let do vězení expremiérku Juliji Tymošenkovou, Západ znepokojuje. Dokonce našel viníka tohoto rozsudku: špatné ukrajinské zákony. „Rád bych řekl, že jde o politováníhodný incident, který nyní brání ukrajinské integraci do Evropské unie,“ řekl Janukovyč.

Prezident ovšem také naznačil, že by Tymošenková nakonec do vězení jít nemusela. Podle něj je totiž nutné ukrajinskou legislativu harmonizovat s evropskou a změnit zastaralý trestní zákoník prý velice spěchá.

„Není to konečné rozhodnutí. Stále tu je odvolací soud. A samozřejmě bude velice důležité, jak rozhodne, a na základě jaké legislativy,“ řekl Janukovyč k výroku soudu. O tom, že by Tymošenkové mohla pomoci novelizace zákoníku, se spekuluje už delší dobu.

Sedmiletý trest, požadavek náhrady škody ve výši 3,4 miliardy hřiven a tříletý zákaz veřejné činnosti pro Tymošenkovou za uzavření plynové dohody s Ruskem vyvolal pobouření mnoha zemí a organizací. K osvobození nejen bývalé předsedkyně vlády, ale i dalších představitelů vyzval například Bílý dům. Hovoří se také o možném zrušení Janukovyčovy pozvánky do Bruselu.

Stranou nezůstává ani Rusko, které se obává, že ukrajinští politici budou výrokem soudu argumentovat v diskusi o změnách podmínek dodávek suroviny. Ukrajinský premiér Mykola Azarov v tomto ohledu nešetří optimismem. „Jsem přesvědčen o tom, že v následujících týdnech dosáhneme s Ruskem kompromisu ohledně cen plynu a dostaneme spravedlivou a přijatelnou cenu,“ uvedl včera.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.