Janukovyčova kniha pro investory je podezřelá | E15.cz

Janukovyčova kniha pro investory je podezřelá

Kniha Viktora Janukovyče
Kniha Viktora Janukovyče
• 

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, který neumí správně napsat svůj akademický titul – profesor, nedávno stvořil knihu. Publikace s názvem „Příležitost Ukrajina“ má přilákat zahraniční investory. Byla vydána v angličtině bez odpovídající publicity a v ukrajinských knihkupectvích zatím vůbec není k dostání. Nejasné je její financování, prezident je navíc některými médii podezírán z plagiátorství.

Janukovyč tvrdí, že knihu dlouhou 320 stran začal psát ještě v opozici, a dokončil ji během letní dovolené. V srpnu vyšla v Rakousku, vydalo ji malé vídeňské nakladatelství a dá se údajně objednat v knihkupectvích v německy mluvících zemích. Média odhadují náklady na vydání publikace na zhruba sto tisíc eur. Prezidentská administrativa odmítá sdělit jakékoli podrobnosti o financování knihy s odůvodněním, že na ni nebyly využity peníze ze státního rozpočtu.

List Kyiv Post zpochybňuje oficiálně uváděný harmonogram tvorby, podle něj by se od údajného dopsání do vydání dal těžko stihnout překlad a nezbytné vydavatelské práce. S nejzávažnějším obviněním však přišla Ukrajinska Pravda. Podle ní některé části knihy nápadně připomínají práce několika ukrajinských politiků, novinářů a studentů, které ovšem autor opomenul zmínit.

Janukovyčovo okolí zprvu označovalo tato nařčení za provokaci, organizovanou neznámou osobou bez jakékoli morálky. Překladatel knihy si ale později vzpomněl, že z ní svévolně vyřadil většinu odkazů, aby byla pro čtenáře stravitelnější. Ukrajinskoruský originál přitom někde musel zašantročit, protože ho od něj k porovnání nikdo nedokázal získat.

Ať už je kniha skutečně Janukovyčovým dílem nebo ne, odborníci míní, že nevalné pověsti, které se Ukrajina těší u investorů, příliš nepomůže. Tu by podle nich mohla vylepšit jen radikální změna legislativy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video